Podlaskie: stacjonarna rehabilitacja kardiologiczna będzie dostępna od nowego roku

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2011 15:50

W województwie podlaskim nie ma zakontraktowanej stacjonarnej rehabilitacji kardiologicznej. Pacjenci po przebytych incydentach sercowych muszą korzystać z rehabilitacji w sąsiednich województwach. Od przyszłego roku ma się to zmienić. Jesienią NFZ ogłosi konkurs na tego typu świadczenia.

Podlaskie: stacjonarna rehabilitacja kardiologiczna będzie dostępna od nowego roku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Adam Dębski, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w rozmowie z  portalem rynekzdrowia.pl stwierdził, że oddział nie kontraktował stacjonarnej rehabilitacji kardiologicznej ponieważ nie było zaintersowania tego typu usługami ze strony świadczeniodwaców. -

NFZ nie raz sygnalizował gotowość do zawarcia wspomnianej umowy i powstania na terenie województwa ośrodka rehabilitacji kardiologicznej stacjonarnej - tłumaczy Dębski.

Jak tłumaczy rzecznik, takie rozwiązanie byłoby korzystne zarówno dla pacjentów, jak i placówek medycznych. Do tej pory pacjenci z województwa, którzy wymagają rehabilitacji po zawale muszą szukać pomocy poza województwem podlaskim. Najczęściej w woj. warmińsko-mazurskim, głównie w Elblągu - tam mają najbliżej.

- Fundusz opłaca te świadczenia w ramach migracji. Gdybyśmy zakontraktowali tą usługę w naszym wojewodztwie, pieniądze trafiłyby do naszych szpitali a pacjenci mieliby zdecydowanie bliżej - dodaje rzecznik oddziału NFZ.

Jest jednak szansa, że takie usługi zostaną zakontraktowane od przyszłego roku. Do płatnika dotarły sygnały od zaintereowanych placówek, które mogłyby takie świadczenia realizować.

- Zgłosiło się do nas kilka placówek, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Dlatego jesienią ogłosimy konkurs na wspomniane świadczenia, które będą obowiązywały od przyszłego roku - potwierdził Dębski.

Wśród zainteresowanych świadczeniem w przyszłości usług rehabilitacji kardiologicznej jest m.in.: Centrum Rehabilitacyjne Omeda, które zamierza sfinansować budowę ośrodka rehabilitacji kardiologicznej ze środków unijnych. Nowością ma tu być komora tlenowa. Stosuje się ją w przypadku niedotlenienia mięśnia sercowego, po jego zawale i w okresie rekonwalescencji. Metoda ta powszechnie stosowana na świecie, w Polsce należy do rzadkości, dlatego centrum planuje prowadzenie badań z nią związanych, a następnie przedstawienie ich wyników na konferencji naukowej. 

Gotowość wzięcia udziału w konkursie potwierdza też Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum