Podlaskie: schorzenia wzroku prawie u 25 proc. przebadanych dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 marca 2011 14:39

U blisko jednej czwartej dzieci, przebadanych w Podlaskiem w ramach projektu wczesnego wykrywania wad wzroku, stwierdzono choroby oczu. To więcej, niż się spodziewali lekarze.

Podlaskie: schorzenia wzroku prawie u 25 proc. przebadanych dzieci
Projekt "Widok na przyszłość” podsumowano w Białymstoku. W ramach projektu od 2009 roku przebadano w Podlaskiem ponad 2,5 tys. dzieci w wieku od szóstego miesiąca do siedmiu lat. Badania przeprowadzono w 40 podlaskich gminach.

Celem projektu było wczesne wykrycie i leczenie chorób oczu u dzieci, zwłaszcza u tych z mniejszych miejscowości, które mają gorszy dostęp do specjalistów. W regionie jest bardzo mało poradni okulistycznych dla dzieci, są w nich kolejki. Badania miały unikatowy charakter ze względu na ich skalę. Zainteresowanie badaniami w regionie było, zdaniem lekarzy, bardzo duże.

Jak powiedziała koordynator naukowy projektu prof. Alina Bakunowicz-Łazarczyk, szefowa realizującej projekt Kliniki Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, tak duża wykryta liczba schorzeń wzroku to efekt m.in. tego, że dzieci w coraz młodszym wieku mają obciążone oczy, np. od patrzenia w monitor komputera czy nauki związanej z zajęciami edukacyjnymi.

Choroby wykryto u 22 proc. badanych, dokładnie u 566 dzieci. Najwięcej wykryto takich wad wzroku jak nadwzroczność (162 przypadki), krótkowzroczność (136), były też 93 przypadki zeza, u 85 osób wykryto astygmatyzm, u 29 jaskrę, lekarze wykryli też m.in. dwa przypadki zaćmy. Profesor powiedziała, że widać, że na choroby oczu u dzieci wpływa m.in. wcześniejsze rozpoczynanie nauki w szkole i przedszkolu.

- Te dzieci już od 5. roku życia są zaangażowane bardzo w pracę wzrokową do bliży. I to odbija się potem tym, że takie wady jak krótkowzroczność rozwijają się zdecydowanie wcześniej. Jest to tak zwana krótkowzroczność szkolna - powiedziała prof. Bakunowicz-Łazarczyk.

Projekt kosztował ok. 400 tys. euro. Większość środków pochodziła z tzw. funduszy norweskich, dofinansowały go także Ministerstwo Zdrowia i dziecięcy szpital kliniczny w Białymstoku.

W ramach projektu klinika kupiła także przenośny i stacjonarny sprzęt medyczny - m.in. urządzenia do operacji zaćmy, badania ciśnienia wewnątrzocznego, oceny wad wzroku, diagnostyki jaskry. Klinika została m.in. wyposażona w jedno z najlepszych w Polsce urządzeń do badania elektrofizjologicznego siatkówki nerwu wzrokowego.

Odbyły się też szkolenia dla ponad 140 lekarzy pediatrów oraz lekarzy rodzinnych i pielęgniarek środowiskowych, by baczniej zwracali uwagę na wzrok swoich podopiecznych. Rodzice dostawali specjalne foldery edukacyjne na temat chorób oczu u dzieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum