Podlaskie: 200 tys. zł od samorządu województwa na profilaktykę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2019 13:55

200 tys. zł od samorządu województwa otrzyma 14 podlaskich organizacji pozarządowych na promocję i profilaktykę zdrowia. W środę (27 marca) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku podpisano 10 takich umów.

Podlaskie: 200 tys. zł od samorządu województwa na profilaktykę zdrowia
Umowy ws. finansowania zostały już podpisane Fot. Archiwum

Z przedstawicielami organizacji umowy podpisali marszałek województwa Artur Kosicki i członek zarządu województwa Marek Malinowski.

Marszałek poinformował, że w ramach dofinansowanych projektów będą organizowane zajęcia, warsztaty, spotkania dla różnych grup wiekowych, ale też promujące zdrowy tryb życia i profilaktykę chorób audycje radiowe i telewizyjne.

Największą dotację - prawie 22 tys. zł - na profilaktykę chorób układu krążenia wśród seniorów - dostało Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Cywilizacyjnego "Ściana Wschodnia" w Sejnach.

Prezes tej organizacji Jerzy Nazaruk zapowiedział, że w większości uczestnikami projektu będą seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Około 100 osób przejdzie badania przesiewowe, a następnie zajęcia z rehabilitantem.

Nazaruk podkreślił, że wszystkie działania służą seniorom w terapii schorzeń, a także w walce z samotnością oraz podkreślaniu podmiotowości osób starszych.

Stowarzyszenie Faros z Białegostoku otrzymało nieco ponad 7 tys. zł na przeprowadzenie zajęć warsztatowych dla młodzieży w wieku 16-18 lat w szkołach średnich na temat zdrowia prokreacyjnego, głównie ukierunkowanych na uświadamianie zagrożeń związanych z możliwością zakażenia, np. wirusem HIV, ale też HPV czy chorobami wenerycznymi.

Młodzież będzie mogła też skorzystać z zajęć na temat onkologii. Przygotowało je Stowarzyszenie na rzecz Postępu w Onkologii Dziecięcej w Białymstoku (dotacja prawie 14,5 tys. zł). Mają one młodym ludziom przybliżyć tematykę raka.

Dr Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Białymstoku podkreśliła, że młodzieży brakuje wiedzy o onkologii. Jednym z elementów zajęć będzie np. tematyka przeszczepów szpiku kostnego. Młodzież pozna też kwestie związane z chemioterapią, radioterapią i z objawami chorób nowotworowych. Nauczy się, jak zachowywać się w kontaktach z chorymi, jak przyjąć ich z powrotem do środowiska zdrowych rówieśników. Projekt przewiduje również edukację nauczycieli.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum