Podlasie: unikalne populacyjne badania okulistyczne u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 października 2010 15:17

W ramach projektu "Widok na przyszłość" lekarze z Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zakończyli 16 października (sobota) badania wzroku u dzieci w Czeremsze i Nurcu Stacji.

To unikalne, prowadzone na dużą skalę badania. W ramach projektu w 2009 i 2010 roku w 15 podlaskich gminach przebadano prawie 2,5 tys. pacjentów w wieku od 6. miesięcy do 7. roku życia.

Badania były możliwe, gdyż Klinika Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza w szpitalu dziecięcym dostała na ten cel pieniądze z tzw. funduszy norweskich, część środków przekazało także Ministerstwo Zdrowia i szpital. Wartość całego projektu to prawie 400 tys. euro.

Celem projektu jest wczesne wykrywanie i leczenie chorób oczu u dzieci, zwłaszcza u tych z mniejszych miejscowości, które mają gorszy dostęp do specjalistów niż mali pacjenci z większych miast.

Koordynator projektu Urszula Lisowska z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku poinformowała PAP, że do końca roku będzie gotowy szczegółowy raport z badań, na razie ich wyniki są opracowywane.

Jak informowała PAP prof. Alina Bakunowicz-Łazarczyk, kierownik Kliniki Okulistyki w szpitalu dziecięcym w Białymstoku, po roku badań u jednej czwartej z blisko 1,4 tys. przebadanych dzieci wykryto różne wady wzroku. Lekarze ocenili, że to bardzo dużo.

Najczęstsze wady wzroku to krótkowzroczność (100) i nadwzroczność (111). Wykryto też 59 przypadków astygmatyzmu, 44 dzieci miało zeza, a 15 jaskrę. Był też m.in. jeden przypadek zaćmy.

Prof. Bakunowicz-Łazarczyk tłumaczyła, że taka duża liczba dzieci z krótkowzrocznością to efekt siedzenia przed komputerami od najmłodszych lat. Mówiła też, że dużo jest przypadków nadwzroczności, a to może predysponować np. do pojawienia się zeza. 

W ramach projektu klinika kupiła także przenośny i stacjonarny sprzęt medyczny - m.in. urządzenia do operacji zaćmy, badania ciśnienia wewnątrzocznego, oceny wad wzroku, diagnostyki jaskry.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum