Podlasie: kwalifikacja do żywienia może kosztować życie

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2010 13:19

Dwie stacje telewizyjne (TVN 24 i Polsat News ) wyemitowały wstrząsające materiały o nieuleczalnie chorych, przykutych do łóżek pacjentach z okolic Białegostoku. NFZ wymaga przewożenia ich do szpitali w celu kwalifikacji do żywienia pozajelitowego.

Każdy taki wyjazd oznacza zagrożenie dla życia. Chodzi o grupę 21chorych.

Problem zaczął się, gdy po przeprowadzonej kontroli Fundusz rozwiązał umowę z firmą Nutrimed, zajmującą się dojelitowym i pozajelitowym żywieniem chorych pozostających w domach i objętych paliatywną opieką medyczną. Zdaniem NFZ nie mają oni szpitalnej kwalifikacji do tego typu żywienia.

– Konieczność kwalifikacji szpitalnej wynika z warunków szczegółowych zawierania umów, tzn. zarządzenia prezesa NFZ, a także z rekomendacji Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego. Kwalifikacja do tego typu żywienia powinna odbywać się w szpitalu, żeby lekarz mógł stwierdzić, jak organizm reaguje na dietę – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Dębski, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Zaznacza przy tym, że pokazane w telewizji drastyczne sytuacje przewożenia pacjentów z domów do szpitali są wyjątkowe. Przyznaje jednak, że w każdym indywidualnym przypadku jest to poważny problem, który NFZ rozwiązuje z pomocą lekarzy rodzinnych.

– W wyjątkowych sprawach zwrócimy się do ekspertów zewnętrznych o konsultacje, czy dana osoba może być przewieziona do szpitala. Nie chcemy narażać życia pacjentów – deklaruje rzecznik.

– Każą wozić do szpitala pacjentkę, która akurat ma szpitalną kwalifikację lub dziecko, które od urodzenia jest na sondzie nosowo-żołądkowej. Tymczasem każdy taki wyjazd to potencjalne zapalenie płuc, po którym można się żegnać z życiem – mówi nam prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego Stanisław Kłęk. Wyjaśnia również zawiłości prawne związane ze stosowaniem tego rodzaju odżywiania.

– W 2009 r. przepisy NFZ mówiły, że aby objąć chorego domowym żywieniem, powinna być kwalifikacja, przez co rozumiano skierowanie do leczenia szpitalnego i posiadanie karty wypisowej ze wskazaniem na konieczność domowego żywienia. W 2010 r. kwalifikacja szpitalna została zniesiona i NFZ zezwolił na kwalifikację pacjentów przez ośrodki domowego żywienia. Tak jest do tej pory. Nie ma potrzeby przewożenia pacjentów do szpitali na kwalifikację. NFZ powołuje się na nieaktualne przepisy.

Ale Kłęk jest również współwłaścicielem wspomnianego Niepublicznego ZOZ Nutrimed, a więc stroną w sporze.

– Fundusz dał nam wypowiedzenie, od którego się odwołamy. Jednakże cały czas opiekujemy się pacjentami. Poza tym nikt nie jest przygotowany do przejęcia tych chorych – wyjaśnia Stanisław Kłęk.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum