×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Podkarpackie: Lubaczowski szpital dostanie sprzęt medyczny od WHO

Autor: • Źródło: PAP15 marca 2023 19:10

WHO doposaży szpital powiatowy w Lubaczowie na Podkarpaciu. Będą z niego korzystać polscy i ukraińscy pacjenci.

Podkarpackie: Lubaczowski szpital dostanie sprzęt medyczny od WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wspiera miasta pomagające uchodźcom. Jednym z nich jest Lubaczów, położony ok. 10 kilometrów od przejścia granicznego w Budomierzu. W Lubaczowie jest też szpital powiatowy, który od początku wojny pomagał uchodźcom z Ukrainy.

W pierwszym miesiącu po zbrojnym ataku Rosji na Ukrainę, do szpitala w Lubaczowie zgłosiło się 100 uchodźców, a w całym ubiegłym roku 220. Lekarze udzielali pomocy wyczerpanym po podróży, ale też odbierali porody.

"Zgłaszali się do nas pacjenci z objawami przeziębienia, osłabieni po długiej podróży. Większość to były kobiety z dziećmi, więc mieliśmy też przyjęcia na oddział pediatryczny i ginekologiczny. Urodziło się sześcioro ukraińskich dzieci" - powiedział dyrektor szpitala w Lubaczowie Piotr Cencora jednocześnie deklarując, że szpital jest gotowy dalej pomagać.

Szpital w Lubaczowie zatrudnił też czworo ukraińskich lekarzy: chirurga i trzy lekarki ze specjalizacją z pediatrii. Dyrektor wyraził też chęć współpracy z ukraińskimi szpitalami.

W środę lubaczowski szpital odwiedziła dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce dr Paloma Cuchi. Obiecała, że WHO doposaży szpitalny oddział ratunkowy w sprzęt diagnostyczny i ratujący życie. "To będą m.in. defibrylatory i kardiomonitory. Chcemy, żeby szpital mógł pomagać jak największej liczbie pacjentów. Mamy jeszcze zapasy i można starać się o taki sprzęt" - powiedziała dr Paloma Cuchi.

Po wizycie w lubaczowskim szpitalu, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce pojechała do Cieszanowa. Czekali tam na nią przedstawiciele polskich i ukraińskich samorządów, m.in. z Jaworowa, Mościsk i Lwowa. Spotkali się, żeby porozmawiać o dotychczasowej i dalszej współpracy między samorządami i organizacjami pozarządowymi z Polski i Ukrainy.

Burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny zadeklarował, że tak, jak w poprzednim roku, zorganizuje obóz sportowy dla dzieci z Ukrainy. "To jest bardzo potrzebna pomoc. Dzieci z Ukrainy, które były u nas, przynajmniej dwa tygodnie mogły spokojnie spać i nie martwić się o swoje życie" - powiedział burmistrz Zdzisław Zadworny

Gmina chce też pomóc szpitalowi w Jaworowie. "Nie posiadamy dużych możliwości finansowych, ale zabezpieczyliśmy już pieniądze na zakup windy dla szpitala" - zapewnił burmistrz Cieszanowa.

Podczas spotkania pojawił się również pomysł, żeby zorganizować dla dzieci z Polski i Ukrainy letnią olimpiadę sportową.

Autorka: Agnieszka Lipska

al/ mir/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze