Podkarpacie: 70 konsultantów w radzie ds. potrzeb zdrowotnych

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2015 15:21

Jak już informowaliśmy, pierwsza mapa potrzeb zdrowotnych będzie gotowa w przyszłym roku i zostanie przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia. Na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej powoływane są już Wojewódzkie Rady ds. Potrzeb Zdrowotnych.

Podkarpacie: 70 konsultantów w radzie ds. potrzeb zdrowotnych
FOT. Archiwum

- Czekaliśmy na ten moment. Rady wspólnie z wojewodą będą pracować przy sporządzaniu mapy potrzeb zdrowotnych w województwie. Na podstawie tej mapy będą ustalane priorytety regionalnej polityki zdrowotnej - wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki.

Pierwsza mapa potrzeb medycznych będzie gotowa w przyszłym roku i zostanie przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia. Kolejne będzie przygotowywać już rada. Regionalne mapy potrzeb będą aktualne przez pięć lat i co roku aktualizowane.

- Choć rada będzie mogła wydawać decyzje dopiero w czerwcu przyszłego roku, jej członkowie już w tym roku będą pracować nad naszą mapą - dodaje wojewoda.

Czyt.: Bez map potrzeb zdrowotnych nie popłynie strumień unijnych pieniędzy

W podkarpackiej radzie znalazło się 70 konsultantów wojewódzkich oraz ośmiu członków powołanych spośród wskazanych przedstawicieli: wojewody, marszałka, podkarpackiego oddziału NFZ, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, szkół wyższych kształcących na kierunkach medycznych, konwentu powiatów województwa podkarpackiego oraz organizacji pracodawców z regionu.

Mapy mają pomóc między innymi w racjonalnym planowaniu inwestycji w ochronie zdrowia oraz podejmowaniu decydowaniu o uruchamianiu (lub zamykaniu) oddziałów czy placówek, określaniu liczby i typu łóżek szpitalnych.

Więcej: rzeszow.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum