Podejrzenie zakażenia Omikronem w Austrii. Lotnisko w Wiedniu prowadzi szczegółowe kontrole

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP29 listopada 2021 06:50

Według austriackich mediów, wciąż badana jest próbka od osoby z Tyrolu, u której podejrzewa się zakażenie Omikronem. Lotnisko w Wiedniu rozpoczęło szczegółowe kontrole pasażerów powracających z rejonów Afryki Południowej.

W Austrii podejrzewa się pierwszy przypadek Omikronu. Fot. Shutterstock
  • Osoba z  Tyrolu, u której podejrzewa się infekcję nowym wariantem koronawirusa powróciła z południa Afryki. Przechodzi zakażenie bezobjawowo
  • Na lotnisku w Wiedniu wdrożono nowe przepisy wjazdowe. Wiążą się ze szczegółowymi kontrolami podróżnych powracających do kraju z krajów sklasyfikowanych jako obszar występowania nowego wariantu, czyli rejonów Afryki Południowej
  • Osoby powracające z tych zagrożonych obszarów muszą zarejestrować się na lotnisku najpóźniej podczas kontroli imigracyjnej. Kwarantanna dziesięciodniowa dotyczy również zaszczepionych i ozdrowieńców

Pierwsze podejrzenie Omikronu w Austrii

Osoba, u której podejrzewa się infekcję nowym wariantem, wróciła z południa Afryki. Jak przekazały władze Tyrolu, osoba ta przekazała, że od przyjazdu przebywała niemal wyłącznie w domu i przechodzi infekcję bezobjawowo. Jest w pełni zaszczepiona przeciw Covid-19, ale drugą dawkę przyjęła około dziewięciu miesięcy temu.

Próbka została przekazana do dalszej analizy, wyniku należy się spodziewać w nadchodzących dniach.

W związku z obowiązującymi od soboty przepisami, mającymi na celu walkę z Omikronem, na lotnisku w Wiedniu wdrożono nowe przepisy wjazdowe. Wiążą się ze szczegółowymi kontrolami podróżnych powracających do kraju z krajów sklasyfikowanych jako obszar występowania nowego wariantu:

  • RPA,
  • Lesoto,
  • Botswany,
  • Zimbabwe,
  • Mozambiku,
  • Namibii,
  • Eswatini.

Ponadto osoby te muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR i przejść 10-dniową kwarantannę.

Czytaj: Wariant Omikron daje lekkie objawy. Zdaniem ekspertki nie ma powodu do obaw

Od grudnia nowe obostrzenia możliwe w galeriach, sklepach i restauracjach

 

 

Obostrzenia z południowych państw Afryki

Na loty z tych siedmiu krajów afrykańskich nałożono zakaz lądowania, mimo to przebywający w nich obywatele austriaccy zostali wezwani przez MSZ w Wiedniu do powrotu, informując przy tym o obowiązku zachowania ścisłych wytycznych - pisze dziennik "Kronen Zeitung".

- Powracający z tych obszarów muszą zarejestrować się na lotnisku najpóźniej podczas kontroli imigracyjnej, poinformować o swoim miejscu pobytu w zagrożonym regionie, przedstawić negatywny wynik testu PCR. Co ważne, 10-dniowa kwarantanna po przylocie dotyczy także osób zaszczepionych i ozdrowieńców - wyjaśnia rzecznik lotniska Peter Kleemann.

Pod szczególną kontrolą służb pozostają kursy z głównych lotnisk transferowych, takich jak Ad-Dauha, Dubaj czy Amsterdam. "W tych przypadkach zwraca się największą uwagę na to, czy podróżni mogli przybyć z krajów Afryki Południowej - zaznacza "Kronen Zeitung".

Sprawdź: Koronawirus. "Obawy dotyczące wariantu Omikron są wyolbrzymione. Szczepionki poradzą sobie"

Omikron dociera do kolejnych państw w Europie. Eksperci nie są zgodni, rządy zamykają granice

Kraska: nie wykluczamy zawieszenia lotów z powodu nowego wariantu koronawirusa

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum