Pod względem procentowej ilości zaszczepień UE wyprzedziła Stany Zjednoczone

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP18 lipca 2021 10:16

W Unii Europejskiej procentowo jest więcej ludzi zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa niż w Stanach Zjednoczonych.

W Unii Europejskiej jest więcej zaszczepionych na koronawirusa niż w Stanach Zjednoczonych. FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Unia Europejska wyprzedziła w tym tygodniu Stany Zjednoczone i staje się wiodącym kontynentem na świecie pod względem szczepień
  • W UE co najmniej jedną dawkę szczepionki dostało 55,5 proc. populacji, podczas gdy w USA 55,4 procent
  • Byliśmy zbyt optymistyczni i prawdopodobnie zbyt pewni terminowości dostaw zamówionych dawek - mówiła jeszcze niedawno przewodnicząca KE Ursula von der Leyen

Opierając się na statystykach portalu "Our World in Data" Clement Beaune, francuski sekretarz stanu do spraw europejskich, poinformował, że w UE co najmniej jedną dawkę szczepionki dostało 55,5 proc. populacji, podczas gdy w USA 55,4 proc. - Kontynuujemy i przyspieszamy! - oświadczył.

Rywalizacja w szczepieniach

"Obiecaliśmy to i stało się. UE wyprzedziła w tym tygodniu Stany Zjednoczone i staje się wiodącym kontynentem na świecie pod względem szczepień. Wszystko to przy jednoczesnym eksporcie połowy naszej produkcji do ponad 100 krajów" - napisał na Twitterze europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

"Wydajność i solidarność - to osiągnięcia, z których możemy być dumni" - dodał.

Walka z wirusem to nie sprint, to maraton

W lutym, gdy nasiliły się kontrowersje wokół opóźnień w dostawach szczepionek do krajów UE, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przyznała się do "błędów". "Nie doceniliśmy trudności związanych z masową produkcją (...) Byliśmy zbyt optymistyczni i prawdopodobnie zbyt pewni terminowości dostaw zamówionych dawek" - mówiła. "Ale walka z wirusem to nie sprint, to maraton, który wymaga wytrzymałości i wytrwałości" - podkreślała. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum