Po wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zmarła kolejna osoba. Minister zdrowia leci na miejsce

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP06 sierpnia 2022 10:57

12 osób zginęło, a 33 zostały ranne w wypadku polskiego autobusu w Chorwacji w sobotę (6 sierpnia). Autokarem podróżowali pielgrzymi udający się do Medziugorje. "Wraz z dyrektorem LPR udajemy się pilnie na miejsce wypadku i do szpitali gdzie przebywają poszkodowani Polacy" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Po wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zmarła kolejna osoba. Minister zdrowia leci na miejsce
Wypadek polskeigo autokary w Chorwacji. Fot. PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC
  • W wyniku wypadku polskiego autokaru w Chorwacji nie żyje 12 osób, 33 są ranne
  • Autokarem podróżowali pielgrzymi udający się do Medziugorje
  • Autobus posiadał numery rejestracyjne z Grodziska Mazowieckiego
  • Na miejsce wypadku i do szpitali, w których przebywają poszkodowani udaje się minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji mogą uzyskać informacje

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

W wypadku autobusu jadącego na polskich tablicach rejestracyjnych zginęło 11 osób, kilka jest rannych - przekazało wcześniej chorwackie ministerstwo spraw wewnętrznych. Do wypadku doszło w sobotę (6 sierpnia) nad ranem, na autostradzie na północy Chorwacji. Dodano, że na miejscu obecne są siły policyjne, służby medyczne i straż pożarna.

Nowe informacje dotyczące wypadku polskiego autokaru w Chorwacji rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych  Łukasz Jasina przekazał w TVN24. - Niestety musimy potwierdzić, że mamy więcej ofiar - dwunasta osoba, uczestnik, uczestniczka tego, co się zdarzyło pod Varazdinem, nie żyje - ofiara zmarła w szpitalu - poinformował.

Jasina przekazał także, że autokar posiadał numery rejestracyjne z Grodziska Mazowieckiego.

Ponadto poinformował, że MSZ uruchomi specjalną infolinię dla rodzin, które będą mogły uzyskać pod nim informację na temat swoich bliskich. Wkrótce potem Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji mogą uzyskać informacje.

Minister zdrowia jedzie na miejsce wypadku w Chorwacji

Minister zdrowia Adam Niedzielski złożył na Twitterze kondolencje rodzinom ofiar wypadku. "Wraz z dyrektorem LPR udajemy się pilnie na miejsce wypadku i do szpitali gdzie przebywają poszkodowani Polacy" - napisał na TT.

Wcześniej inne źródła informowały o 11 ofiarach śmiertelnych i 34 rannych. Później chorwackie media przekazały informację o kolejnej ofierze, która zmarła w szpitalu. Portal dziennika "Veczernji list" przekazał, że pięciu rannych jest w ciężkim stanie.

Jasina poinformował wcześniej, że wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele. Premier Mateusz Morawiecki dodał, że byli to pielgrzymi, zmierzający do Medziugorje.

"W związku z tragicznym wypadkiem polskiego autokaru w Chorwacji, w wyniku którego zginęło 11 osób a 34 są ranne, we współpracy z chorwackimi służbami ratowniczymi i władzami podejmujemy wszelkie możliwe działania aby pomóc naszym rodakom" - napisał Andrzej Duda na Twitterze. "Rodzinom ofiar składam wyrazy współczucia" - dodał.

Poszkodowanym w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji udzielana jest pomoc, zaangażowano wszystkie służby - zapewnił w sobotę chorwacki premier Andrej Plenković. Polityk złożył kondolencje bliskim ofiar.

Ranni trafili do szpitali w Zagrzebiu i Varażdinie

Do wypadku doszło na autostradzie A4, w położonym na północ od Zagrzebia regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Autobus jechał w kierunku Zagrzebia - przekazała agencja HINA.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku polskiego autokaru było zaśnięcie kierowy - podała chorwacka telewizja publiczna HRT.

Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele chorwackiego rządu, wicepremier i minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović oraz wicepremier i minister ds. weteranów Tomo Medved.

Ranni w wypadku trafili do szpitali w Zagrzebiu i Varażdinie - podał w sobotę chorwacki portal Total Croatia News, powołując się na lokalną straż pożarną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum