Po ustawowych podwyżkach były zwolnienia. Teraz salowe i sanitariusze chcą regulacji obowiązków

Autor: oprac. KM • Źródło: Facebook, Rynek Zdrowia23 lutego 2022 14:40

Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia oprócz podwyżek najniższych wynagrodzeń, oczekuje regulacji obowiązków i określenia, kto zalicza się do związanej z nim grupy zawodowej.

Po ustawowych podwyżkach były zwolnienia. Teraz salowe i sanitariusze chcą regulacji obowiązków
Personel pomocniczy ma swoje oczekiwania wobec systemu. Fot. Adobestock
  • Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia nie odnosi się zbyt przychylnie do nowej propozycji podwyżek złożonej ich grupie zawodowej
  • Związek podkreśla, że propozycja ledwie wydaje się być dobra. Poprzednie podwyżki wiązały się bowiem... ze zwolnieniami lub zmianami nazw stanowisk
  • Dodatkowo przedstawiciele związku chcą więc regulacji obowiązków i określenia grup zaliczających się do personelu pomocniczego

Propozycja wydaje się dobra. Ale jakie niesie konsekwencje?

W ocenie Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia "propozycja nowych współczynników w siatce płac wydaje się być dobra".

- Ale tylko wydaje - napisał Krystian Karol Krasowski, prezes Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia na Facebooku.

Przypomina, czego doświadczyli przedstawiciele tej grupy zawodowej po ostatniej podwyżce: pracowników zwalniano, nie przedłużano umów lub zmieniano nazwy stanowisk.

- Robiono to tylko po to, aby pracowników nie objąć podwyżkami - ocenia.

Zauważa, że sygnały, które przesyłają doń pracownicy z całej Polski "nie obrazują całej sytuacji". OMZZ dodaje, że "wielu pracowników nie wie o istnieniu ZZ", a część nie wierzy, że coś może ulec zmianie.

Związek pracowników personelu pomocniczego chce większych regulacji

- Jako związek zawodowy domagamy się poukładania naszych obowiązków: tak, byśmy wykonywali to, co jasno wynika z naszych umów i kodyfikacji zawodowej - pisze na profilu OMZZ Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia w mediach społecznościowych.

Związkowcy oczekują również "jasnego ustalenia grup wchodzących w skład personelu podstawowej opieki zdrowotnej".

- Wykluczenie z tego grona choćby kuchenkowych, działów dystrybucji to wielka pomyłka - podkreśla.

Kolejnym postulatem jest "wpisanie w ustawę o lecznictwie dodatków za pracę w nocy i święta na tym samym poziomie procentowym, co dla pracowników medycznych".

- To spore obciążenie - ale lepiej zainwestować w kwestie płacowe, niż pozwolić na odpływanie kapitału ludzkiego z ochrony zdrowia - wskazuje Kraskowski.

- Braków kadrowych szybko nie zniwelujemy - podsumowuje. Jednocześnie ma nadzieję, że zmiany zapoczątkują poprawę warunków pracy osób w zawodzie i przyczynią się do zmiany nastawienia wobec pracy w ochronie zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum