Po spotkaniu wiceministra Kraski w Sejmie – jest konsensus w sprawie Funduszu Kompensacyjnego, bezpłatnych testów i dodatku covidowego

Autor: JJ • Źródło: Rynek Zdrowia26 listopada 2021 17:40

Jak mówili posłowie opozycji, uczestnicy piątkowego spotkania kół i klubów poselskich z Waldemarem Kraską, było to kolejne spotkanie bez żadnych konkretów przedstawionych przez rząd. Jednomyślnie uczestnicy spotkania zgodzili się co do Funduszu Kompensacyjnego, którego projekt ma zostać przedstawiony na kolejnym spotkaniu na początku przyszłego tygodnia.

Jest zgoda wszystkich posłów dotycząca Funduszu Kompensacyjnego. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • W czasie spotkania wiceministra Waldemara Kraski z klubami parlamentarnymi i kołami poselskimi w sejmie udało się osiągnąć konsensus w trzech sprawach – Funduszu Kompensacyjnym, dobrowolnych i darmowych testach dla określonych grup zawodowych oraz dodatków covidowych dla pracowników niemedycznych pracujących na oddziałach covidowych
  • Jak poinformował wiceminister ustawa o Funduszu Kompensacyjnym ma zostać skierowana do Sejmu w poniedziałek. Nie będzie zawierała też, czego domagali się posłowie, żadnych innych zapisów
  • Pracownicy służby zdrowia, oświaty, administracji oraz innych służb będą mogli wykonać nieodpłatnie na swoją prośbę test. Po nim taka osoba nie będzie objęta automatycznie kwarantanną

Zgoda w trzech kwestiach

Jak mówili uczestnicy spotkania, w zasadzie zgoda wszystkich przedstawiali klubów i kół parlamentarnych dotyczyła jedynie Funduszu Kompensacyjnego, bez płatnych i dobrowolnych testów oraz jednorazowego dodatku covidowego dla pracowników niemedycznych pracujących na oddziałach covidowych.

Jak mówił po spotkaniu poseł Lewicy Wojciech Konieczny, nie rozumie, dlaczego strona rządowa nie chce uwzględnić w dodatkach covidowych także pracowników SOR.

Dodał, że podczas spotkania była także mowa o wprowadzaniu obostrzeń, obowiązku noszenia maseczek, czy sprawdzaniu paszportów covidowych.

- W czasach, kiedy Czesi wprowadzają godzinę policyjną my się zastanawiamy czy przy wejściu do teatru pokazywać czy nie pokazywać certyfikatu covidowego. To może mieć realny wpływ na zwalczanie pandemii i na ograniczenia w rozprzestrzenianiu się wirusa. To jednak będziemy omawiać na kolejnym spotkaniu– mówił Wojciech Konieczny.

Posłanka Marcelina Zawisza (Lewica) stwierdziła, że w trakcie kolejnego spotkania z wiceministrem zdrowia, jeśli zostaną przestawione konkretne propozycje, będą one analizowane punkt po punkciei wtedy zostanie wyrażona na nie zgoda lub nie.

- To było spotkanie długie, ale sądzę, że owocne, czasem dość burzliwe i kontrowersyjne, ale sądzę, że taka burza mózgów jest potrzebna. Była zgoda wszystkich abyśmy wprowadzili ustawę o Funduszu Kompensacyjnym, która zostanie w poniedziałek skierowana do Sejmu – mówił po spotkaniu wiceminister Kraska.

Jak dodał, ustawa będzie dotyczyć wyłącznie Funduszu Kompensacyjnego, co było wymogiem wszystkich stron dyskusji, które podkreślały, że jest bardzo ważne dla osób, które chcą się zdecydować na szczepienie, aby mieli gwarancję, aby w razie jakichś odczynów poszczepiennych mieli rekompensatę za tzw., NOP.

Dobrowolne, bezpłatne testy

Jak mówił wiceminister, kolejnym tematem, co do którego wszystkie biorąc e udział w spotkaniu się zgodziły to kwestia dobrowolnych testów dla osób mających kontakt z wieloma ludźmi – pracownicy służby zdrowia, oświaty, administracji czy innych służb.

- Testy mają zostać ujęte w formie rozporządzenia, aby pracownicy mogli wykonać nieodpłatnie na swoją prośbę test. Nie będzie też po teście taka osoba objęta automatycznie kwarantanną To odstrasza Polaków od robienia testów i chcemy, aby w tych grupach mających duży kontakt z ludźmi taką formę testowania wprowadzić – mówił Kraska.

Dodał, że w czasie dyskusji rozmawiano o tym jaki ma to być test – antygenowy czy PCR, ale ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po konsultacji z ekspertami.


Dodatki covidowe dla pracowników niemedycznych

- Jak mówił wiceminister Kraska, w czasie spotkania udało się dojść do porozumienia także w kwestii dodatków covidowych dla pracowników niemedycznych, pracujących w oddziałach covidowych.

- Chcemy przyznać taki dodatek, najprawdopodobniej jednorazowy, tak jak w poprzedniej fali pandemii. Mówimy tu o personelu, który także uczestniczy w procesie terapeutycznym – salowe, administracja, sekretarki. Osoby pracujące na oddziałach covidowych a zaliczane do personelu niemedycznego – podkreśl wiceminister.

Wiceminister przekazał, że to były trzy kwestie, co do których spodziewał się ich sprawie uzyskać się konsensus. Nie było natomiast zgody w kwestii obostrzeń, wprowadzenia sprawdzania certyfikatu covidowego – jak to wprowadzić, kto ma go sprawdzać.

- Koła poselskie miały różne poglądy na ten temat. Nie było też zgody na propozycję, aby płacić za przyjęcie szczepionki. Wysłuchaliśmy wszystkich w tej kwestii i na następnym spotkaniu przedstawimy nasze propozycje co powinniśmy zrobić w tym kierunku. – mówił wiceminister.

Czytaj więcej: Fundusz kompensacyjny. Spotkanie w Sejmie. Kraska: niewykluczone, że to będzie pierwszy temat

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum