Po spotkaniu w NIL: interesariusze ochrony zdrowia apelują o jej odpolitycznienie i wzrost finansowania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2019 18:15

Odpolitycznienie i wzrost finansowania ochrony zdrowia oraz wypracowanie długoterminowych rozwiązań - to główne postulaty pracowników i pracodawców ochrony zdrowia zgłoszone po spotkaniu w Naczelnej Izbie Lekarskiej. Dosyć rozmów, oczekujemy konkretnych działań i propozycji - podkreślił prezes NRL Andrzej Matyja.

Po spotkaniu w NIL: interesariusze ochrony zdrowia apelują o jej odpolitycznienie i wzrost finansowania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja poinformował, że w czwartek (22 sierpnia) w siedzibie NIL odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów zawodów medycznych, samorządów terytorialnych, organizacji zrzeszających pracowników i pracodawców ochrony zdrowia, a także przedstawicieli organizacji pacjentów.

Matyja powiedział, że uczestnicy spotkania ocenili, że w ostatnich 20 latach w systemie ochrony zdrowia "zmieniło się niewiele", mimo że na system ochrony zdrowia 20 lat temu było 27 mld zł, a w tej chwili to ok. 100 mld zł.

- Czy dostępność naszego pacjenta do świadczenia medycznego wzrosła? Nie wzrosła. Czy płace w ochronie zdrowia wzrosły? Nie wzrosły w stosunku do średniej krajowej. Czy łatwość w zarządzaniu, w organizacji ochrony zdrowia w szpitalach, poradniach się zmieniła? Niewiele - stwierdził.

Podkreślił, że każdy kolejny minister zdrowia w ostatnich 20 latach "miał swoją receptę na uzdrowienie sytuacji w ochronie zdrowia", a w ostatnim czasie "w tej samej opcji politycznej (było) dwóch ministrów i każdy z nich ma własną koncepcję".

- Rozmawiamy przez 20 lat, udając, że naprawiamy, a tak naprawdę rozmawiamy, a system ochrony zdrowia, jak był, tak i pozostaje nieprzyjazny dla naszych chorych - ocenił prezes NRL.

Uczestnicy spotkania zwrócili się do rządzących o "odpolitycznienie ochrony zdrowia".

- Bo ileż to było ''białych miasteczek'', ''okrągłych stołów'', ''wizji dla zdrowia'', ''wspólnie dla zdrowia''. Chcielibyśmy wreszcie usłyszeć przed zbliżającymi się wyborami propozycje rozwiązań długoterminowych, wzrostu finansowania, byśmy nie byli na szarym końcu Europy. Nie stać nas na to, ażeby nasi pacjenci umierali przedwcześnie, ponieważ nie mają dostępu do współczesnych leków - powiedział.

- Dosyć rozmów, oczekujemy konkretnych działań i propozycji - podkreślił prezes Matyja.

Uczestnicy czwartkowego spotkania zapowiedzieli, że przygotują materiały o problemach ochrony zdrowia w Polsce i w przyszłym tygodniu skierują w tej sprawie pisma do premiera i prezydenta. Zwrócą się także do poszczególnych ugrupowań politycznych o przedstawienie programów dotyczących systemu ochrony zdrowia.

W konferencji po spotkaniu poza prezesem NIL uczestniczyli także przedstawiciele Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum