×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Po rezygnacji Rady Medycznej. Czy możliwe jest jeszcze wprowadzenie ustawy o weryfikacji covidowej?

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 16 stycznia 2022 16:30

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski przyznał, że resort zablokował obowiązkowe szczepienia nauczycieli, bo ich wprowadzenie "wywoła niepotrzebny ferment". Według poseł Agnieszki Pomaski polityka wobec szczepień jest niezrozumiała, gdy codziennie umierają setki ludzi. W Sejmie ważą się losy ustawy o weryfikacji covidowej.

Po rezygnacji Rady Medycznej. Czy możliwe jest jeszcze wprowadzenie ustawy o weryfikacji covidowej?
Ustawa o weryfikacji covidowej. Jakie będą jej losy? Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
  • Tomasz Rzymkowski (PiS), wiceminister edukacji i nauki powiedział w programie "7. dzień tygodnia" w Radiu Zet, że formuła Rady Medycznej się wyczerpała
  • - Polityka wobec szczepień jest niezrozumiała, gdy codziennie umierają setki ludzi - uważa posłanka Agnieszka Pomaska (PO)
  • Poseł Jan Kanthak z Solidarnej Polski, wiceminister aktywów państwowych, pytany w Radiu Zet czy poparłby ustawę umożliwiającą weryfikację testów przez pracodawców, odpowiedział, że rozważyłby taką możliwość
  • Zdaniem Marka Sawickiego (PSL) przy tej licznie zgonów jakie mamy w Polsce nie ma miejsca na negocjacje

"To rząd podejmuje decyzje, nie lekarze"

Czy w Polsce możliwe jest uzyskanie społecznej zgody w zakresie polityki wobec epidemii COVID-19? Rezygnacja trzynastu z siedemnastu profesorów zsiadających w Radzie Medycznej przy premierze dowodzi, że o to będzie coraz trudnej.

Tomasz Rzymkowski (PiS), wiceminister edukacji i nauki powiedział w niedzielę (16 stycznia) w programie "7. dzień tygodnia" w Radiu Zet, że formuła Rady Medycznej się wyczerpała. 

Przekonywał, że profesorowie odchodzący z Rady przedstawili przede wszystkim uwagi "co do formuły". - Nie kwestionuję w żaden sposób ich fachowości i wiedzy - powiedział Rzymkowski, dodając jednak, że "to rząd podejmuje decyzje" a nie lekarze.

Nawiązując do części rekomendacji Rady Medycznej, których rząd nie stosował, i co stało się jednym z powodów rezygnacji profesorów z zasiadania w Radzie, posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) przypomniała, że Rada już 21 lipca mówiła o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień dla pracowników.

Obowiązek szczepień. Jak zagłosują posłowie?

Zdaniem posłanki "w naszym rządzie nie ma osób odważnych", które poparłyby obowiązek szczepień. 

- Polityka wobec szczepień jest niezrozumiała, gdy codziennie umierają setki ludzi - mówiła posłanka Agnieszka Pomaska (PO) w programie Radia Zet.

Nawiązała do niedawnego spotkania wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego z posłami z klubu PiS i Zjednoczonej Prawicy, którzy są sceptyczni w sprawie szczepień. Wicepremier przekonywał ich, by poparli w Sejmie ustawę, która daje pracodawcom możliwość weryfikacji szczepień i testów u pracowników.

W programie przypomniano wypowiedź jakiej po spotkaniu wicepremiera z posłami dla serwisu wyborcza.pl udzieliła sceptyczna wobec szczepień posłanka Teresa Hałas (PiS). - Na tym etapie prosiliśmy o wycofanie projektu ustawy - powiedziała, mówiąc o ustawie, która wprowadzałaby możliwość weryfikacji szczepień przez pracodawców.

Jak dodała, prezes PiS pozostawił posłom tej partii wybór w kwestii głosowania. - Powiedział, że wie, że szanuje, że są rożne zdania i każdy ma wolną wolę - mówiła.

"Niektórych nie da się przekonać"

Poseł Jan Kanthak z Solidarnej Polski, wiceminister aktywów państwowych, pytany czy poparłby ustawę umożliwiającą weryfikację testów przez pracodawców, odpowiedział, że "rozważyłby". Dodał, że "ludzie otrzymując różne informacje mogą mieć wątpliwości i nie można wykluczać z debaty". - Niektórych się nie da przekonać. Znam takie osoby, które nie poprą tej ustawy, znam i takie które poprą - mówił o swoim klubie.

Według Marek Sawickiego (PSL) sytuacja w jakiej znalazł się kraj jest dramatyczna. - Codziennie umiera liczba osób porównywalna z moją parafią. Dotąd zmarło na COVID-19 ponad 100 tysięcy osób, to jest mniej więcej tyle, ilu mieszkańców liczy powiat Mińsk Mazowiecki. To tak, jakby taki powiat zniknął z mapy - mówił.

Zdaniem Sawickiego przy tej licznie zgonów jakie mamy  w Polsce "nie ma miejsca na negocjacje".

Według niego, w Polsce już od dawna powinien powszechnie obowiązywać paszport covidowy, a takie grupy zawodowe jak służba zdrowia, nauczyciele, urzędnicy powinny być obiowiązkowo zaszczepione. - Pracodawca powinien mieć prawo to sprawdzić - mówił.

Wiceminister Rzymkowski pytany podczas programu w Radiu Zet dlaczego jego resort blokuje obowiązek zaszczepienia nauczycieli odpowiedział, że taki obowiązek "wywoła niepotrzebny ferment".

- Ponad 85 proc. nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oświaty jest zaszczepionych - odpowiedział, proponując, by skupić uwagę na tych grupach zawodowych, w których zaszczepienie jest mniejsze.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum