Po raz pierwszy ortopedzi i torakochirurdzy operowali wspólnie w Krakowie. To ogromna szansa

Autor: oprac. SzB • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe26 kwietnia 2022 16:30

Po raz pierwszy dwa zespoły onkologiczne - torakochirurgów ze szpitala Jana Pawła II i ortopedów ze szpitala Rydygiera w Krakowie - stanęły razem przy stole operacyjnym. To ogromna szansa dla pacjentów onkologicznych.

Po raz pierwszy ortopedzi i torakochirurdzy operowali wspólnie w Krakowie. To ogromna szansa
Nowa szansa leczenia pacjentów onkologicznych w szpitalu w Krakowie. Fot. Mat. prasowe
  • Szpital Rydygiera w Krakowie rozwija swój onkologiczny potencjał. We wtorek, 26 kwietnia, po raz pierwszy odbyła się tu interdyscyplinarna, jednoczasowa operacja pacjenta onkologicznego
  • Podjęli się jej ortopedzi z placówki oraz torakochirurdzy ze szpitala im. Jana Pawła II
  • Choć sama operacja nie jest niczym nowym, to w Małopolsce tego typu jednoczesne operacje prowadzone przez interdyscyplinarnie zespoły nie są wciąż standardową procedurą

Nowa szansa leczenia pacjentów onkologicznych w szpitalu w Krakowie

Szpital Rydygiera w Krakowie rozwija swój onkologiczny potencjał. We wtorek, 26 kwietnia, po raz pierwszy odbyła się tu interdyscyplinarna, jednoczasowa operacja pacjenta onkologicznego, której podjęli się ortopedzi z placówki oraz torakochirurdzy ze szpitala im. Jana Pawła II.

Tym samym w Krakowie pojawiała się nowa możliwość pomocy pacjentom z chorobami nowotworowymi.

- Operowaliśmy dziś młodą pacjentkę z Ukrainy, u której jeszcze w szpitalu w Ukrainie rozpoznany był guz płuca naciekający na kręgosłup. Kolejne badania obrazowe - rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa wskazywały znaczną progresję guza, nawet o 30 proc. w ciągu zaledwie miesiąca. Przy takim tempie rozwoju choroby i braku możliwości leczenia kobiety w Ukrainie, nasze międzyszpitalne konsylium lekarskie zdecydowało o wskazaniu do pilnej, trzyetapowej i jednoczasowej operacji - powiedział Adam Pala, jeden z operatorów szpitala Rydygiera. 

Jednoczesne operacje prowadzone przez interdyscyplinarnie zespoły nie są wciąż standardową procedurą

Na bloku operacyjnym po raz pierwszy stanęły obok siebie dwa zespoły, którym udało się przeprowadzić z sukcesem operację. 

Choć sama operacja resekcji tylnych i przednich elementów kręgosłupa dla ortopedów nie jest niczym nowym, podobnie jak dla torakochirurgów resekcja guza płuca, to jednak w Małopolsce tego typu jednoczesne operacje prowadzone przez interdyscyplinarnie zespoły nie są wciąż standardową procedurą.  

- W większości przypadków transportuje się pacjentów onkologicznych z jednej specjalistycznej placówki do następnej i każdy zespół wykonuje swoje zadania oddzielnie. A pacjent niestety traci czas i jest narażony na wieloetapowe zabiegi, które w Jego sytuacji stanowią dodatkowe obciążenie - powiedział Grzegorz Kwiatkowski, ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. 

- To dopiero początek, ale korzystamy z tego, że szpital Rydygiera ma świetnych specjalistów, doskonałe zaplecze diagnostyczne, Centrum Radioterapii za ścianą i zielone światło dla wprowadzania nowych strategii leczenia - dodaje Kwiatkowski. 

Operacje onkologiczne są wykonywane w planie rezerwowym

Przypomnijmy, że operacje onkologiczne wykonywane są w planie rezerwowym, co oznacza, iż rozliczane są z dodatkowych kontraktów. Nie ma zatem zagrożenia wydłużenia kolejek dla pacjentów z innymi urazami. 

- Chcę wprowadzić nową jakość pracy, nowe standardy i procedury, co będzie skutkować całościową koncepcją opieki nad pacjentem onkologicznym, który niestety często ma przerzuty nowotworu do kręgosłupa - dodaje ordynator Grzegorz Kwiatkowski.

Szpital Rydygiera od lat buduje markę wiodącego ośrodka onkologicznego. Dziś na ośmiu oddziałach realizowany jest pakiet onkologiczny, chemioterapia oraz 39 programów lekowych dedykowanych określonym nowotworom. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum