Po obejrzeniu tych ilustracji 500 tys. Polaków rzuci palenie

Autor: Krzysztof Przewoźniak/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2011 11:42

11 lipca br. upłynął termin konsultacji społecznych ogłoszonych przez MZ w zakresie tzw. ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów. Czy warto je umieszczać? Zdaniem Krzysztofa Przewoźniaka, eksperta z Centrum Onkologii w Warszawie i prezesa Obywatelskiej Koalicji "Tytoń albo Zdrowie" - tak.

Po obejrzeniu tych ilustracji 500 tys. Polaków rzuci palenie

Zgodnie z prawem nowe, obrazkowe ostrzeżenia mogą zacząć obowiązywać w Polsce w maju 2012 roku. Szacuje się, że ostrzeżenia umieszczone na paczce papierosów będą oglądane przez palacza wypalającego paczkę papierosów dziennie co najmniej 7000 razy w ciągu roku, a co najmniej 500 tys. Polaków rzuci palenie po ich obejrzeniu.

Wprowadzenie ostrzeżeń zdrowotnych jest jednym z sześciu najważniejszych elementów skutecznej polityki ograniczającej zdrowotne następstwa palenia tytoniu - epidemii, która co roku zabija blisko 15 razy więcej Polaków, niż ginie w wypadkach drogowych.

Obywatelska Koalicja "Tytoń albo Zdrowie", Stowarzyszenie MANKO i Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych zaproponowały Ministerstwu Zdrowia wprowadzenie istotnych zmian do projektu rozporządzenia w sprawie ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach wyrobów tytoniowych.

Zmiany te dotyczą m.in.: umieszczania na paczkach papierosów ilustracji bardziej realistycznych i pokazujących prawdziwe skutki palenia tytoniu, tj. raka, udar mózgu czy przedwczesną śmierć, zwiększenie powierzchni ostrzeżeń obrazowych przynajmniej do 50 proc. obu największych powierzchni opakowania papierosów oraz dodanie ilustracji do dwóch głównych tekstowych ostrzeżeń zdrowotnych, umieszczonych na przedniej stronie paczki papierosów.

Ilustracje obrazujące skutki palenia poparło ponad 20 organizacji pozarządowych i lekarskich.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum