Po kontrolach poselskich w resortach: "katastrofalne przygotowanie" do walki z COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2020 12:55

Rządy PiS to 5 lat chaosu, niekompetencji i pazerności - taki zdaniem polityków KO wniosek nasuwa się po serii kontroli poselskich w instytucjach rządowych. Rządzącym zarzucili m.in. nieodpowiedzialną politykę fiskalną, nieprzygotowanie do walki z COVID-19 oraz obniżenie pozycji Polski za granicą.

Po kontrolach poselskich w resortach: "katastrofalne przygotowanie" do walki z COVID-19
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W zeszłym tygodniu posłowie Koalicji Obywatelskiej przeprowadzili szereg kontroli w ministerstwach rządu Mateusza Morawieckiego. W czwartek (8 października) organizują kilkanaście konferencji prasowych prezentujących efekty tych kontroli. Posłanka Izabela Leszczyna zapowiedziała, że niebawem ukaże się "szeroki raport" podsumowujący rządy Prawa i Sprawiedliwości.

- Te kontrole to swoisty audyt pięciu lat rządów PiS, pięciu zmarnowanych dla rozwoju Polski lat, pięciu lat marnotrawstwa, dzielenia i łączenia ministerstw, czego jedynym efektem jest to, że w kancelarii premiera jest zamiast 11 ministrów - 16, a dwóch z nich to ministrowie tacy, którzy jeszcze sami nie wiedzą, czym się zajmą. Nie wie tego nawet (wicepremier) Jarosław Kaczyński - powiedziała Leszczyna.

Posłanka KO zarzuciła też rządowi Morawieckiego "niekompetencję i pazerność". - Po pół roku trwania na świecie epidemii koronawirusa rząd PiS nie przygotował systemu ochrony zdrowia, nie zabezpieczył lekarzy, pielęgniarek i ratowników, zostawił ich sam na sam z chorobą, bólem i lękiem pacjentów, bez respiratorów, maseczek i nawet bez szczepionek przeciwko grypie, choć wszyscy mówili, że jeżeli te dwie choroby spotkają się jesienią i zimą, to polski system ochrony zdrowia sobie z tym nie poradzi - zaznaczyła Leszczyna.

Szerzej o sytuacji w służbie zdrowia mówili posłowie: Marek Hok i Monika Wielichowska. Hok zaprezentował "10 grzechów głównych" rządów PiS w tym obszarze. Rządzącym wytknął: "bałagan, chaos i zadłużenie" w szpitalach, paraliż na SOR-ach, brak zapowiadanych przez PiS gabinetów stomatologicznych i lekarskich w szkołach, likwidację programu refundacji in vitro oraz nieskuteczny program naprotechnologii, ograniczenie dostępności tabletki "dzień po", brak obiecywanego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia, niedobór personelu medycznego w szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia oraz brak odpowiednio wysokich nakładów na służbę zdrowia.

Polityk wspomniał też zapaść psychiatrii dziecięcej i dramatyczną sytuację w onkologii. - Mamy ponad 100 tysięcy rocznie zgonów z powodu chorób onkologicznych, mamy około 30 tysięcy niepotrzebnych zgonów, które wynikają z zaniedbań organizacyjnych - ocenił Hok.

Wielichowska zarzuciła natomiast rządzącym "katastrofalne przygotowanie" do walki z COVID-19. - Służba zdrowia jest w chaosie - nie ma spójnej strategii walki z koronawirusem, rząd zarządza kryzysem poprzez organizację codziennych konferencji prasowych, dlatego już dawno stracił kontrolę nad pandemią, która jest w natarciu. Dziś z niepokojem czekamy na kolejne dane, bo każde kolejne dni przynoszą tragiczne rekordy: zgonów, zakażeń, zajętych łóżek i respiratorów - wskazała posłanka KO.

Marta Rawicz (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum