Po fali krytyki Ministerstwo Zdrowia wstrzymuje likwidację stażu. Rezydenci: dziękujemy

Autor: oprac. KM • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia14 stycznia 2022 13:34

Decyzją resortu zdrowia reforma lekarskiego stażu podyplomowego została przesunięta o rok. Ruch ministerstwa zyskał aprobatę Porozumienia Rezydentów.

Dla młodych lekarzy istotna jest praktyczna nauka zawodu. Bez stażu ani rusz. Fot. Adobestock
  • Wiceminister zdrowia Piotr Bromber zapowiedział przesunięcie o rok reformy stażu podyplomowego na studiach medycznych
  • Decyzja spotkała się z aprobatą Porozumienia Rezydentów
  • Uznanie dla postanowienia resortu wyraziła imiennie Anna Bazydło, rezydentka psychiatrii i wiceprzewodnicząca PR

Staż podyplomowy przesunięty o rok

Reforma stażu podyplomowego dla studentów medycyny i stomatologii została przesunięta o rok i jej realizacja rozpocznie się 1 stycznia 2023 roku. Poinformował o tym podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber.

W celu określenia, czy studenci mogą lepiej wykorzystać studia - zwłaszcza ostatni rok edukacji - na praktyczną naukę czynności zawodowych w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, wiceminister Piotr Bromber powołał dwa zespoły: do spraw opracowania propozycji zmian w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza oraz lekarza dentysty i do spraw opracowania propozycji rozwiązań prawnych i organizacyjnych regulujących pracę studentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego w podmiotach wykonujących działalność leczniczą „Praca dla studenta”.

Porozumienie Rezydentów dziękuje ministerstwu

Dyskusja o stażu podyplomowym przeniosła się do mediów społecznościowych. Głos zabrali lekarze z Porozumienia Rezydentów, którzy wprost wyrazili radość z decyzji resortu.

- Cieszymy się, że reforma stażu podyplomowego została przesunięta i staż podyplomowy pozostaje obowiązkowym elementem kształcenia. Zalewały nas wiadomości od zestresowanych studentów, których nauka praktyczna ucierpiała z powodu pandemii. Dziękujemy za tę decyzję Ministerstwu Zdrowia - pisze Porozumienie Rezydentów.

"Studia niewystarczająco przygotowują do zawodu"

W sprawie przesunięcia stażu podyplomowego wypowiedziała się również lek. Anna Bazydło, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów. Podkreśliła, że "studia niewystarczająco przygotowują do praktykowania zawodu lekarza" i "staż jest potrzebny". Zwróciła uwagę na mnogość podpisów, które złożyli studenci pod petycją o zaniechanie działań na rzecz likwidacji stażu podyplomowego - organizatorzy zgromadzili ich ponad 9 tysięcy.

- To dobrze, że po roku nauki zdalnej i kolejnym roku hybrydowej, do resortu jednak dotarło, że studia niewystarczająco przygotowują do praktykowania zawodu lekarza i staż jednak jest potrzebny.
Strasznie dużo stron wyszło jak drukowaliśmy podpisy studentów… - pisze Anna Bazydło.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum