Po burzliwej dyskusji Sejm uchwalił z poprawką ustawę ws. 500+ dla osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2019 18:35

Sejm uchwalił w piątek (19 lipca) ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Sejm przyjął poprawkę PO-KO dotyczącą zasad uprawniających do świadczenia. Ustawa trafi teraz do prac w Senacie.

Po burzliwej dyskusji Sejm uchwalił z poprawką ustawę ws. 500+ dla osób niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Głosowanie nad projektem ustawy poprzedziła burzliwa dyskusja.

Posłanka PO-KO Jagna Marczułajtis-Walczak wskazywała, że za czasów rządów Platformy Obywatelskiej w 2014 r. świadczenie pielęgnacyjne wzrosło "z 420 zł w 2007 r. do 1447 zł w roku 2014".

- Zostawiliśmy 657 mln złotych na realizację wyroku TK, którego państwo łaskawie nie jesteście w stanie zrealizować nie wiadomo dlaczego - mówiła.

Wymieniła również m.in. zwiększenie dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych, sprzętu rehabilitacyjnego oraz likwidację barier architektonicznych. Jej zdaniem, obecny rząd "jedyne co potrafi zrobić tą ustawą, to nie wspomagać, tylko wykluczać".

- Wykluczacie nawet tych, którzy mają renty z powodu wypadku przy pracy - przekonywała.

Z kolei Sławomir Piechota (PO-KO) mówił, że jego klub przedstawił poprawki, które przewidują m.in. "wykreślenie zamiaru zabrania pieniędzy z FUS-u". Jego zdaniem, "te pieniądze potrzebne są na inne cele, inne zadania".

- Chciałam prosić państwa, żeby ograniczyć swoje wystąpienia, żeby nie nadawać im charakteru politycznego, ale widocznie się nie da - odpowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Podkreśliła, że "około pół miliona osób dorosłych w Polsce zdanych jest w 100 proc. na opiekę swoich najbliższych". "Nie mogą pracować, a praca to nie tylko źródło dochodu, ale przede wszystkim godnościowa realizacja swoich marzeń" - przekonywała. Dodała, że osoby, dla których "czynności dnia codziennego są najtrudniejszym wyzwaniem, a przy zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych są zdane na swoich opiekunów", otrzymują renty w wysokości 1100 zł dzięki Prawu i Sprawiedliwości.

Wśród działań rządu na rzecz niepełnosprawnych wymieniła również m.in. zrównanie renty socjalnej do poziomu najniższej renty wypłacanej przez ZUS oraz podniesienie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, czy też świadczenia pielęgnacyjnego.

- Regularnie podnosimy świadczenia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, wsłuchujemy się w głosy tego środowiska - mówiła minister resortu rodziny.

- To, co zrobiliśmy (dla niepełnosprawnych - PAP) można przeczytać w każdym podręczniku, a trudno szukać podręcznika o tym, co państwo zrobiliście - podkreśliła Borys-Szopa, zwracając się do opozycji.

Wyraziła nadzieję, że "w ramach czysto ludzkiej solidarności wysoka izba chce pomóc osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji".

- To są osoby, które szukają potwierdzenia własnej wartości i przydatności i chcemy w tym pomóc. Chcemy tym osobom zapewnić dodatkowe środki, służące do zaspokojenia ich życiowych potrzeb, gdyż na co dzień borykają się z wydatkami związanymi z pielęgnacją czy rehabilitacją - wskazywała minister.

- Rodzice i opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych na nas liczą, mam nadzieję, że się nie zawiodą - podkreśliła, kończąc przemówienie.

Za uchwaleniem ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z poprawką głosowało 428 posłów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Poprawka przyjęta przez Sejm została zgłoszona przez klub PO-KO i dotyczy zasad uprawniających do świadczenia.

Według projektu przedstawionego przez rząd o dodatek mogą wnioskować te osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia nie przekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca tego roku wynosi 1100 zł brutto.

Do kwoty tej nie będzie włączany m.in. zasiłek pielęgnacyjny oraz inne dodatki wypłacane wraz z tymi świadczeniami.

Jak wyjaśnił Sławomir Jan Piechota, w poprawce PO-KO wystąpiło o to, żeby do tej kwoty nie był wliczany także m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych. Za tą poprawką głosowało 197 posłów, przeciw było 133, wstrzymało się pięciu.

Ustawa trafi teraz do prac w Senacie.

O świadczenie w kwocie 500 zł miesięcznie będą mogły wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chodzi o orzeczenia o: całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji).

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do ZUS lub do innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

Świadczenie i koszty obsługi mają być finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Ustawa wejdzie w życie 1 października br.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze