Po awanturze w Sejmie: będzie publiczne wysłuchanie projektu o weryfikacji szczepień przez pracodawców

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia15 grudnia 2021 19:16

Drugie czytanie projektu ustawy, która, m.in. umożliwi pracodawcy sprawdzenie czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19, odbędzie się już po Świętach. Planowane jest też publiczne wysłuchanie  projektu - powiedział Tomasz Latos (PiS), przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.

Poseł Tomasz Latos odwołał posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia FOT. PAP/Piotr Nowak
 • 15 grudnia podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia miało się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy, która pozwoli pracodawcy sprawdzać czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19
 • Posiedzenie się nie odbyło, bo na sali był nadkomplet gości, w tym osoby, które przyszły z posłami Konfederacji
 • Nie zapraszałem tych osób. Zostały wprowadzone nieoficjalnie. Mam nadzieję, że na kolejnym posiedzeniu  posłowie opozycji zachowają większą powagę niż dzisiaj - powiedział Poseł Tomasz Latos (PiS), przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia 
 • Ze względu na duże emocje i zainteresowanie tym projektem, planowane jest też jego publiczne wysłuchanie - zapowiedział Latos

Przepychanki zamiast pierwszego czytania

Przypomnijmy, że w środę, 15 grudnia podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia miało się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy, która umożliwi pracodawcy sprawdzenie czy pracownik ma ważny negatywny wyniku tekstu w kierunku SARS-CoV-2, przebył tę infekcję lub został zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Posiedzenie miało zacząć się o godz. 15.00, ale ostatecznie do niego nie doszło. Powodem był nadkomplet zainteresowanych tym projektem. Przyszło też sporo osób, których nie zaproszono na posiedzenie. Sali nie chcieli opuścić, m.in. Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke i inni posłowie Konfederacji.

Poseł Tomasz Latos (PiS), przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia zdecydował, że - m.in. ze względu na naruszenie zasad bezpieczeństwa sanitarnego - posiedzenie odbędzie się w innym terminie. Na razie jego termin nie jest znany.

Czytaj też: Pracodawca sprawdzi czy jesteś zaszczepiony? Konfederacja zablokowała prace nad tym projektem

Prace nad projektem zostaną wznowione po Świętach

- Drugie czytanie projektu ustawy, która, między innymi umożliwi pracodawcy sprawdzenie czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19, odbędzie się już po Świętach. Ze względu na duże emocje oraz zainteresowanie tym projektem, planowane jest też jego publiczne wysłuchanie - zapowiedział poseł Latos w popołudniowej rozmowie w RMF FM z Tomaszem Terlikowskim.

- Mam nadzieję, że na kolejnym posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia posłowie opozycji zachowają większą powagę niż dzisiaj (15 grudnia - przyp. red.), kiedy przyszli w dużej grupie w dodatku z osobami, których jako przewodniczący komisji nie zapraszałem. Zostały wprowadzone na posiedzenie nieoficjalnie - powiedział Tomasz Latos.

Przypomnijmy, że poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 ma wprowadzić rozwiązania w zakresie:

 • Możliwości wykonywania przez pracownika (lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą) nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2, w tym finansowanych ze środków publicznych
 • Możliwości zażądania przez pracodawcę od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o posiadaniu ważnego:
  - negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2
  - informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub
  - wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Czytaj też:

MZ: już ponad 100 tys. dzieci w wieku 5-11 lat zapisano na szczepienia przeciw COVID-19

Senat o Funduszu Kompensacyjnym. Burzliwa dyskusja nie tylko o projekcie ustawy

Weszły nowe przepisy dotyczące kwarantanny dla współdomowników

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum