Po 1 lipca wzrosną zarobki opiekunów medycznych. OSOM: "Do tej pory zarabiali minimalną krajową"

Autor: oprac. JKB • Źródło: opekunmedyczny.org, Rynek Zdrowia22 czerwca 2021 14:30

Prezydent Andrzej Duda kilka dni temu podpisał ustawę o najniższym wynagrodzeniu dla medyków. Wejdzie ona w życie już 1 lipca. Sprawa wynagrodzeń medyków wywołuje kontrowersje, a przeciwko wprowadzonej ustawie są pielęgniarki, lekarze i medycy.

Opiekunowie medyczni od 1 lipca mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń. Fot. Shutterstock
  • Podpisana przez prezydenta ustawa to tzw. ustawa o najniższym wynagrodzeniu. W założeniu podwyższa współczynniki pracy
  • Opinię na temat wynagrodzenia medyków przygotowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych. Dla opiekunów medycznych podwyżka jest znaczna
  • Natomiast sprawa wynagrodzeń medyków cały czas wzbudza kontrowersje, a swój sprzeciw wielokrotnie wyrażało środowisko pielęgniarek i lekarzy

OSOM o podwyżkach wynagrodzenia dla opiekunów medycznych

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta ustawą o minimalnym wynagrodzeniu, od 1 lipca 2021 roku zmieni się pensja opiekunów medycznych. Jak informuje Ogólnopolskie Stowarzyszeni Opiekunów Medycznych (OSOM), wynagrodzenie zasadnicze nie będzie mogło być niższe niż 3772 zł brutto. Opiekun medyczny został umieszczony w grupie 10 (inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-9). Z kolei wskaźnik do wynagrodzenia wynosi 0,73 * średnia krajowa z roku poprzedniego.

Jak wskazuje OSOM to duża zmiana dla opiekunów medycznych.

- Opiekunowie medyczni w podmiotach leczniczych zarabiali do tej pory minimalną krajową. W wielu miejscach wynagrodzenie zasadnicze wpisane na umowie było nawet poniżej tej kwot, powiększane o dodatek wyrównawczy. Zatem dla większości opiekunów medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych jest to podwyżka o prawie 1000 zł brutto. Niewątpliwie należy docenić to, że jest to ogromna jakościowa zmiana dla tej grupy zawodowej – czytamy w opinii OSOM zamieszczonej na stronie Stowarzyszenia.

OSOM odnosi się też do protestów innych środowisk medycznych.

- W pełni popieramy postulaty innych zawodów – wynagrodzenia w systemie ochrony zdrowia powinny być godne i przede wszystkim zachęcać do pełnienia tak ważnej społecznie roli, zabezpieczając zdrowie i życie obywateli, niezależnie od rodzaju stanowiska w podmiocie leczniczym. Istotne jest też większe rozdzielenie wynagrodzeń, tak by różnice zachęcały do rozwoju - czytamy na stronie stowarzyszenia.

Czytaj takżeWynagrodzenia medyków. Eksperci szczerze o zarobkach lekarzy, pielęgniarek i diagnostów

Co dalej z wynagrodzeniami medyków?

Przypomnijmy, 15 czerwca w Sejmie odbyło się ostateczne głosowanie w sprawie nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach dla medyków. Większością głosów posłowie odrzucili poprawki zaproponowane przez Senat. O przyjęcie poprawek apelowały m.in. pielęgniarki i ratownicy medyczni protestujący tego samego dnia przed Sejmem. Medycy zapowiedzieli, że nie ustąpią i nadal będą walczyć o godne płace.

Tymczasem 17 czerwca ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda. 

Czytaj więcej:

Andrzej Duda podpisał ustawę o najniższym wynagrodzeniu

Pielęgniarki nie składają broni: "Jedno życie - jeden etat’’

Pielęgniarki pokazały paski z wypłat. Niektóre kwoty szokują: 2,5 tys. zł "na rękę"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum