×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pneumokoki i grypa głównymi priorytetami w profilaktyce chorób zakaźnych wśród seniorów - retransmisja

Autor: WOK/Rynek Zdrowia16 września 2020 16:09Aktualizacja: 17 września 2020 10:36

Aktualne wytyczne i priorytety w profilaktyce chorób zakaźnych wśród seniorów w czasie pandemii COVID-19 oraz skuteczne, możliwe do wdrożenia rozwiązania zmierzające do ochrony w Polsce jak największej grupy osób starszych. Takie były główne tematy pierwszej z debat online w ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka, którą w środę (16 września) transmitowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl.

Pneumokoki i grypa głównymi priorytetami w profilaktyce chorób zakaźnych wśród seniorów - retransmisja
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas debaty w ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka przedstawiciele środowiska medycznego, samorządów i instytucji działających na rzecz seniorów dyskutowali nad możliwymi rozwiązaniami zmierzającymi do skutecznej ochrony seniorów przed chorobami zakaźnymi, stwarzającymi dla tej grupy społecznej największe zagrożenie utraty zdrowia i życia. W trakcie spotkania eksperci wskazali, z jakich narzędzi i doświadczeń korzystać, aby zapewnić jak największej grupie osób dostęp do skutecznej profilaktyki szczepiennej.

Zobacz retransmisję debaty.

Eksperci wskazywali, że największa zachorowalność i śmiertelność z powodu COVID-19 występuje u osób powyżej 60. roku życia, którym towarzyszą przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności.

W trakcie debaty prof. Adam Antczak, kierownik Oddziału Klinicznego Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zwracał uwagę, że pandemia COVID-19 po raz kolejny przekonała, jak poważne zagrożenie dla zdrowia i życia stanowią choroby zakaźne.

Badania: szczepienia przeciwko pneumokokom redukują ryzyko zakażenia SARS-CoV-2
- Choroby zakaźne są dzisiaj jednym z głównych „zabójców”, przede wszystkim w populacji osób starszych. Zasadniczym elementem w walce z tym zagrożeniem jest profilaktyka. Wielu nieszczęściom można zapobiec stosując szczepienia. Kluczowe są dziś szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom, co podkreślają światowe gremia naukowców, a także nasz Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia - zaznaczył prof. Adam Antczak

- Pamiętajmy, że w medycynie osób dorosłych, w grupach powyżej 50. i 65. roku życia, propozycja dotycząca szczepień jest bardzo szeroka. Szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom są szczególnie istotne w dobie pandemii koronawirusa. Od dwóch tygodni wiemy już - dzięki badaniom przeprowadzonym w północnych Włoszech (w Lombardii) - że te szczepienia mogą mieć istotną, dodatkową wartość: chronią część populacji osób po 65. roku życia również przed infekcją SARS-CoV-2. Takie poszerzone działanie dotyczy przede wszystkim szczepień przeciwko pneumokokom - mówił ekspert.

- Włoskie badania wykazały, że wśród zaszczepionych przeciwko pneumokokom osób w wieku powyżej 65 lat odnotowano aż o 44 proc. mniej zakażeń koronawirsuem - informował prof. Adam Antczak. Dodał, że infekcje pneumokokowe są jedną z głównych przyczyn groźnego dla zdrowia i życia pneumokokowego zapalenia płuc, a inwazyjna choroba pneumokokowa może doprowadzić do uszkodzenia narządów, a nawet do śmierci, dlatego niezmiernie ważna jest profilaktyka, szczególnie w grupie podwyższonego ryzyka, do której należą seniorzy.

Z kolei Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO, redaktor naczelny Głosu Seniora, realizator programu Gmina Przyjazna Seniorom - Ogólnopolska Karta Seniora podkreślał znaczenie skutecznej komunikacji z osobami starszymi w czasach pandemii.

- Seniorzy są wciąż wystraszeni. Dlatego apeluję do mediów, aby dodatkowo nie potęgowały tej atmosfery zagrożenia publikowaniem alarmistycznych, ale, niestety, nie zawsze sprawdzonych informacji - powiedział Łukasz Salwarowski, zaznaczając, jak ważna dziś jest rzetelna informacja o profilaktyce chorób zakaźnych i epidemii, skierowana do osób starszych, a także utrzymywanie z nimi kontaktu, niesienie pomocy w codziennych sprawach.

- Niestety, w obecnej sytuacji epidemiologicznej wiele organizacji seniorów, w tym Uniwersytety Trzeciego Wieku bardzo ograniczyły swoją aktywność. Dlatego bardzo ważne są dziś takie inicjatywy, jak telefony zaufania dla osób starszych, bezpośredni kontakt z seniorami, niesienie im pomocy w różnej formie. Tego rodzaju działania są podejmowane, między innymi przez samorządy. Zachęcajmy seniorów do aktywności fizycznej, zapewniajmy im m.in. dostęp do szczepień przeciwko grypie i pneumokokom. Zachęcajmy też osoby starsze do wychodzenia z domów przy zachowaniu wszelkich wymogów sanitarnych - dystansu, maseczek, częstej dezynfekcji rąk. Apatia, bierność i samotność są dla seniorów równie groźne, jak choroby - podkreślał prezes Stowarzyszenia MANKO.

Obszerna relacja ze środowej (16 września) debaty - już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl.

W dyskusji uczestniczyli:
• Prof. Adam Antczak, kierownik Oddziału Klinicznego Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Maria Piętak-Frączek, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, Urząd Miasta w Krakowie, prezes Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich
Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO, redaktor naczelny Głosu Seniora, realizator programu Gmina Przyjazna Seniorom - Ogólnopolska Karta Seniora, członek Rady Dostępności przy Ministrze Funduszy i Polityki Regionalnej
Iwona Wielgus, przewodnicząca Świętokrzyskiej Rady Seniorów, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
• Lek. med. Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
Moderator: lek. med. Tomasz Jan Prycel, ekspert w obszarze współpracy i tworzenia projektów zdrowotnych, partner projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka.

***

Zapraszamy na kolejne debaty
W ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka* zaplanowane zostały cztery debaty eksperckie. Wydarzenia skierowane są do: przedstawicieli samorządów, dyrektorów szpitali i menedżerów placówek medycznych, przedstawicieli WSSE i PSSE, przedstawicieli Domów Pomocy Społecznej i innych instytucji działających na rzecz seniorów oraz pracodawców i przedsiębiorców. Udział w nich to niepowtarzalna okazja, aby zdobyć praktyczną wiedzę, dostęp do przydatnych narzędzi.

Aby wziąć w nich udział wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: https://www.rynekzdrowia.pl/partnerzy/zcp/2020/1/.

Zapraszamy do udziału w pozostałych wydarzeniach w ramach cyklu Zdrowie Człowiek Profilaktyka*.

• 23 września (11.00-12.30)
Priorytety w profilaktyce chorób zakaźnych wśród personelu medycznego w dobie pandemii COVID-19. Praktyczne wskazówki i możliwe rozwiązania.

• 13 października (11.00-12.30)
Jak skutecznie realizować Programy Polityki Zdrowotnej w dobie pandemii COVID-19. 
Praktyczne wskazówki i przydatne narzędzia dla samorządów.

• 21 października (11.00-12.30)
Odpowiedzialność za zdrowie. Profilaktyka chorób zakaźnych jako dobra praktyka CSR w miejscu pracy i element zrównoważonego rozwoju regionu.

* Zdrowie Człowiek Profilaktyka to projekt realizowany od 2013 roku, którego celem jest pokazanie dobrych praktyk oraz korzyści - ekonomicznych i zdrowotnych - wynikających z ochrony zdrowia i realizacji projektów profilaktycznych w środowiskach lokalnych.

Nad merytoryczną stroną projektu projektu pracują przedstawiciele świata medycyny, krajowi i wojewódzcy konsultanci medyczni, przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, eksperci w zakresie: medycyny pracy, funduszy europejskich, prawa, a także eksperci BHP oraz przedstawiciele samorządów i pracodawców.

Więcej informacji o projekcie: www.zdrowieczlowiekprofilaktyka.pl

Przypomnijmy, że cykl eksperckich debat online w ramach projektu Zdrowie Człowiek Profilaktyka, pt. "Jak realizować programy profilaktyki chorób zakaźnych w dobie pandemii COVID-19? Praktyczne wskazówki i narzędzia dla samorządów, instytucji i pracodawców" potrwa do 21 października.

Transmisje w portalach: rynekzdrowia.pl i portalsamorzadowy.pl.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze