PAP/Rynek Zdrowia | 27-07-2020 16:59

Płock: szpital miejski wznowił przyjęcia na wszystkie oddziały

Zamknięty po wykryciu w połowie lipca zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników Szpital Miejski Św. Trójcy w Płocku (Mazowieckie) wznowił już przyjęcia pacjentów do wszystkich oddziałów. Nadal jednak, do odwołania obowiązuje tam zakaz odwiedzin. Nie organizowane są także porody rodzinne - podał płocki samorząd.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Szpital Miejski św. Trójcy w Płocku od 2007 r. działa jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej (PZOZ). Spółka ma w mieście również inne placówki, w tym przychodnie.

Urząd Miasta Płocka podał w poniedziałkowym (27 lipca) komunikacie, iż zarząd PZOZ poinformował, że 25 lipca wieczorem "zostały wznowione przyjęcia pacjentów do wszystkich oddziałów" Szpitala Miejskiego Św. Trójcy. "Jednocześnie nadal obowiązuje zakaz odwiedzin oraz porodów rodzinnych do odwołania. Powyższa decyzja została skonsultowana oraz zaakceptowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Płocku" - podkreślono w informacji.

Według płockiego Urzędu Miasta, "od czasu stwierdzenia pierwszego zakażenia u jednego z pracowników szpitala wykonano ogółem 160 badań w kierunku zakażenia koronawirusem wśród pracowników i pacjentów Szpitala Świętej Trójcy". W poniedziałkowej informacji zaznaczono, że "od chwili opublikowania ostatniego komunikatu w dniu 23 lipca 2020 r. nie został potwierdzony żaden nowy przypadek".

W Szpitalu Miejskim Św. Trójcy w Płocku pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem u pracownika - pielęgniarki potwierdzono 17 lipca, przy czym podejrzenie zakażenia stwierdzono dwa dni wcześniej i wówczas pobrano wymaz do badań. Jednocześnie podjęto decyzję o wstrzymaniu tam przyjęć nowych pacjentów. Drugi przypadek zakażenia koronawirusem, także u pielęgniarki szpitala, stwierdzono 20 lipca.

Jak informował wcześniej PZOZ, w wyniku dochodzenia epidemiologicznego sporządzono listę osób, które miały bliski kontakt z zakażonym pracownikiem - pierwszy przypadek, a lista ta została przekazana następnie do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku; w efekcie 37 pracowników, decyzją sanepidu, zostało skierowanych na kwarantannę. Część z nich po kilku dniach, gdy wyniki wykonanych u nich badań w kierunku koronawirusa były ujemne, zaczęła powracać do pracy.

PZOZ podawał też wcześniej, że jego pozostałe placówki, jak Przychodnia Świętej Trójcy, gdzie prowadzona jest podstawowa opieka zdrowotna oraz ambulatoryjna opieka specjalistyczna wraz z filiami oraz Nocna Pomoc Lekarska, Centralny Ośrodek Rehabilitacji, Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy i Centrum Zdrowia Psychicznego, pracują normalnie.

Szpital św. Trójcy w Płocku jest jednym z najstarszych w Polsce. Powstał w 1405 r. jako dom gościnny dla ubogich, ufundowany przez księżną Aleksandrę, siostrę Władysława Jagiełły i żonę księcia płockiego Ziemowita IV. W 2003 r. rada miasta Płocka podjęła decyzję o utworzeniu w szpitalu spółki na bazie istniejącego wówczas samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Proces restrukturyzacji rozpoczął się w 2004 r. W 2005 r. podjęło decyzję o utworzeniu niepublicznego zakładu - PZOZ. W tej formule placówka świadczy usługi medyczne od stycznia 2007 r.