Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Profil na PUE ma już ponad 7 mln osób. Jest konieczny m.in. do bonu turystycznego

Autor: PAP • Źródło: PAP16 czerwca 2021 03:35

Ponad 7 mln osób założyło profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Na platformie można załatwić sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Poza tym profil jest potrzebny m.in. do bonu turystycznego

Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Profil na PUE już ponad 7 mln osób/Fot. Shutterstock
  • Platforma Usług Elektronicznych ZUS umożliwia załatwienie spraw związanych ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym
  • Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska wylicza, że PUE ma już 7 mln Polaków
  • Z portalu PUE korzystają m.in. pracownicy, zleceniobiorcy, pracodawcy, emeryci, renciści, rolnicy i lekarze. Do czego służy?

Profil na PUE w ZUS już ponad 7 mln osób

Prof. Uścińska zwraca uwagę, że założenie profilu trwa zaledwie kilka minut.

- Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można znaleźć szczegółowe informacje, w jaki sposób to zrobić. Aby założyć profil należy się zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Potwierdzić tożsamość można m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub osobiście w każdej placówce ZUS  - mówi.

Jak dodaje szefowa Zakładu, na PUE można załatwić wiele spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Na swoim profilu każdy znajdzie zakładkę odpowiednią dla każdej roli (jako ubezpieczony, świadczeniobiorca, płatnik składek, lekarz). W zakładce znajdują się dane i usługi, z których można skorzystać.

Z portalu PUE korzystają m.in. pracownicy, zleceniobiorcy, pracodawcy, emeryci, renciści, rolnicy i lekarze.

PUE potrzebne do bonu turystycznego

Założenie profilu na PUE jest również niezbędne do tego, aby skorzystać z bonu turystycznego. Świadczenie to jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500 plus". Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Dotąd Polacy aktywowali ok. 1,8 mln bonów i dokonali ok. 670 tys. płatności na kwotę ok. 486 mln zł. Za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie aż do jego wyczerpania. Nie można go wymienić na gotówkę.

Realizacja świadczenia odbywa się przez PUE ZUS. Bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za którego pomocą będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Za pomocą bonu można płacić m.in. za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w Polsce. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum