Plan organizacji szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym był przygotowywany już wiosną?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 października 2020 09:20

W piątek prezydent Andrzej Duda odwiedzi Stadion Narodowy w Warszawie, gdzie powstaje szpital tymczasowy - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Według niego, plan organizacji szpitala na Stadionie Narodowym przygotowywany był już wiosną tego roku.

Plan organizacji szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym był przygotowywany już wiosną?
- Plan organizacji szpitala w tym właśnie miejscu był przygotowywany wiosną tego roku i dzięki temu spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu już będzie gotowy - podał szef BBN. Fot. Agencja Rezerw Materiałowych

Soloch pytany był w piątek w Polsat News, o to, czy rząd nie przespał tych kilka wakacyjnych miesięcy, jeśli chodzi o walkę z epidemią.

- Na pewno rząd nie był uspokojony sytuacją. Pewne działania zostały podjęte, oczywiście pytanie, czy wszystkie i wystarczająco. Odpowiedź brzmi - nie. Nie wszystkie i nie wystarczająco - odpowiedział szef BBN.

Jak mówił, "pewne działania i pewne przemyślenia działy się jeszcze w czerwcu, pod koniec maja".

- Efektem tego na przykład - mówię o działaniach pozytywnych, bo jasne, że możemy wskazać również pewne luki, jak zawsze w tego typu sytuacjach, których rozwój jest nie do końca przewidywalny - jest chociażby ten program uruchomienia tej ostatniej linii szpitali (tymczasowych - PAP) - powiedział Soloch.

Poinformował, że w piątek prezydent Andrzej Duda odwiedzi Stadion Narodowy, gdzie powstaje szpital tymczasowy.

- I to jest przykład takiego wzorcowego działania planowanego, bo ten plan organizacji szpitala w tym właśnie miejscu był przygotowywany wiosną tego roku i dzięki temu spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu już będzie gotowy - podkreślił szef BBN.

Jak informował premier Mateusz Morawiecki, w związku z pandemią koronawirusa podjęto decyzję o zorganizowaniu szpitali tymczasowych w miastach wojewódzkich, pierwszy powstaje na Stadionie Narodowym. W pierwszym etapie będzie tam 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo szpital będzie mógł zostać rozbudowany do tysiąca miejsc. Szpital na Stadionie Narodowym będzie filią szpitala MSWiA w Warszawie.

Soloch nawiązując też w piątek do czwartkowej rozmowy prezydenta Dudy z premierem Morawieckim i innymi członkami rządu w sprawie omówienia kwestii związanych z epidemią, podkreślił, że prezydent co do zasady popiera strategię, którą zaproponował rząd.

- Zresztą był na bieżąco informowany i bezpośrednio i poprzez uczestnictwo swoich przedstawicieli, między innymi mnie, w posiedzeniach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - zaznaczył szef BBN.

- W całej rozciągłości teraz prezydent jest zainteresowany tym, czy i w jaki sposób ta strategia będzie realizowana, i jakie z tą realizacją związane są ewentualne problemy, jakie są związane z realizacją tej strategii wyzwania - dodał Soloch.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum