Piotr Woźny: indywidualne programy antysmogowe dla 10 miast z listy WHO

Autor: Mateusz Babak - PAP/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2018 20:11

Pierwsze rozmowy nt. indywidualnych programów antysmogowych dla 3 z 10 miast powyżej 100 tys. mieszkańców z listy WHO przeprowadził we wtorek w Katowicach pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny.

Jak podkreślił pełnomocnik, każde z tych miast ma inną sytuację Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Z tych rozwiązań korzystać mają inne duże miasta dotknięte problemem zanieczyszczonego powietrza.

Na początku kwietnia Woźny skierował do konsultacji projekt noweli o wspieraniu termomodernizacji i remontów, który umożliwi realizację pilotażowego programu Stop Smog. Pilotaż obejmie 23 miasta do 100 tys. mieszkańców, umieszczone przez Światową Organizację Zdrowia w 2016 r. na liście 50 miast w Europie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Pełnomocnik zapowiedział wówczas, że dla pozostałych 10 polskich miast z tej listy WHO, w których mieszka powyżej 100 tys. osób, powstaną indywidualne, skrojone pod ich potrzeby, modele współpracy. We wtorek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Woźny rozmawiał z przedstawicielami trzech samorządów: Katowic, Rybnika oraz Zabrza.

- Każde z tych miast, z którymi spotkaliśmy się, ma trochę inną sytuację. Dla każdego z nich będziemy musieli mieć indywidualną ścieżkę naprawy sytuacji - wskazał pełnomocnik.

Pytany przez PAP o rozwiązania dla innych miast powyżej 100 tys. mieszkańców, które również dotyka problem smogu, a które nie znalazły się na liście WHO, ponieważ nie działają w nich odrębne stacje pomiarowe państwowego monitoringu powietrza (w woj. śląskim chodzi o Bytom, Chorzów czy Rudę Śląską), Woźny odpowiedział, że "od czegoś trzeba zacząć".

- Pamiętajmy, że Światowa Organizacja Zdrowia to wyspecjalizowana agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych; to ona opublikowała tę listę z 33 miejscowościami. Chciałbym pomóc każdemu miastu w Polsce, które ma problem z jakością powietrza, natomiast żeby od czegoś zacząć, zaczęliśmy od listy, którą za nas napisała WHO. Ten klucz 33 miast zostaje - podkreślił pełnomocnik.

Jak przypomniał, dla 23 miast z listy WHO poniżej 100 tys. mieszkańców zostanie wypracowane pewne zgeneralizowane podejście - zakładające przede wszystkim termomodernizacje i wymianę źródeł ciepła w budownictwie jednorodzinnym (pilotaż Stop Smog).

- Dla miast powyżej 100 tys. będzie to zindywidualizowane podejście i indywidualne kontrakty, o których zaczęliśmy właśnie rozmawiać. Wszystkie pozostałe miasta będą w sposób naturalny beneficjantami tego procesu, dlatego że z tymi miastami, które mamy na liście WHO, chcemy nauczyć się - we współpracy z samorządami - wydawać pieniądze na poprawę jakości powietrza - zaznaczył Woźny.

- Te doświadczenia, te systemy informatyczne, które tu zostaną zbudowane, to są wszystko rzeczy, z których będą mogły skorzystać wszystkie miasta, które mają problem z jakością powietrza - dodał.

Pod koniec marca br. apel o uwzględnienie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) w rządowym programie termomodernizacji budynków Smog Stop wystosowali przedstawiciele tworzących Metropolię 41 miast i gmin centralnej części województwa śląskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum