Piotr Gryza: strategiczne szpitale monoprofilowe wejdą do sieci

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2016 17:35

- W wyniku konsultacji społecznych, kryteria wejścia szpitali monoprofilowych do sieci zostaną dopracowane. Pozwoli to wielu placówkom, które obecnie ich nie spełniają na znalezienie się w sieci - powiedział w poniedziałek (30 listopada) podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Piotr Gryza.

Piotr Gryza: strategiczne szpitale monoprofilowe wejdą do sieci
Szpitale monoprofilowe istotne dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli będą mogły znaleźć się w sieci. Fot. PTWP

Podczas środowego (30 listopada) posiedzenia Komisji Zdrowia, której tematem była "Informacja Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła dotycząca planowanej reformy w opiece zdrowotnej, wprowadzającej rozwiązania w zakresie utworzenia tzw. sieci szpitali" Jan Krzysztof Orgelbrand, wiceprezes zarządu Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji STOCER pytał, czy resort zdrowia umożliwi szpitalom monoprofilowym wejście do sieci.

 - Szpital, który reprezentuje jest liderem w swojej dziedzinie. Niestety realizuje on świadczenia medyczne jedynie z dwóch profili - rehabilitacji i ortopedii. Tymczasem zgodnie z obecnymi kryteriami wejścia do sieci szpitali, aby się tam znaleźć, musimy mieć cztery profile - wyjaśniał Orgelbrand.

Dodał: - Pytam więc, czy musimy na siłę dorobić kolejne dwa profile, czy też resort zdrowia będzie szanował naszą wysoką jakość? 

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Piotr Gryza wyjaśnił, że resort zdrowia tworząc koncepcję sieci szpitali, po konsultacjach społecznych wprowadził możliwość decydowania przez dyrektorów OW NFZ o wejściu do sieci strategicznych szpitali.

- Jeśli dyrektor OW NFZ uzna, że jakiś szpital jest strategicznie bardzo ważny dla regionu, będzie on mógł zgłosić wniosek do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzeniu tej placówki do sieci. Zgodnie z tym wnioskiem wskazany szpital pozostanie w sieci - podkreślił minister Gryza.

Wkrótce więcej szczegółów z posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia nt. projektu sieci szpitali.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum