Piontkowski o pięciu schematach postępowania: to baza dla decyzji inspekcji sanitarnej dot. szkół

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2020 12:36

Powiatowi inspektorzy sanitarni, wydając decyzje, będą postępowali według pięciu schematów i będą badali aspekt epidemiologiczny i aspekt organizacyjny - mówił szef MEN Dariusz Piontkowski.

Piontkowski o pięciu schematach postępowania: to baza dla decyzji inspekcji sanitarnej dot. szkół
To tymi schematami będą się kierowali inspektorzy sanitarni Fot. Archiwum

Minister edukacji przedstawił na konferencji prasowej schematy postępowania powiatowego inspektora sanitarnego w razie pojawienia się zakażenia koronawirusem w szkołach.

Jeśli w szkole będzie jeden uczeń zakażony koronawirusem, będzie podlegał on izolacji, a po dochodzeniu epidemiologicznym inspektor sanitarny zadecyduje, jak duża grupa osób zostanie objęta kwarantanną. Jeśli objęci kwarantanną nauczyciele będą dobrze się czuli, mogą wyrazić zgodę na pracę w trakcie kwarantanny. - Osoby, które są na kwarantannie przechodzą w tryb nauczania zdalnego - poinformował Piontkowski.

- Sytuacja druga, kiedy mamy kilka przypadków zakażeń w klasach na tym samym piętrze. Wówczas także jest decyzja o izolacji osób zakażonych, potem decyzja o wskazaniu osób, które podlegają kwarantannie. Oczywiście krąg tych osób w takim wypadku będzie zdecydowanie większy. Nauczyciele przebywający na kwarantannie - jeżeli czują się dobrze - mogą pracować zdalnie, jeżeli wyrażą zgodę. Ci wszyscy uczniowie, którzy przebywają na kwarantannie kształcą się w systemie zdalnym - przekazał szef MEN.

Jak mówił Piontkowski, sytuacja trzecia dotyczy zakażenia koronawirusem nauczyciela. Wtedy - przekazał minister - zakażony nauczyciel jest izolowany, a osoby, które miały z nim kontakt są poddane kwarantannie. - Nauczyciele, którzy dobrze się czują na kwarantannie, mogą pracować, uczniowie, którzy podlegają kwarantannie uczestniczą w kształceniu zdalnym - poinformował Piontkowski.

Czwarta sytuacja - mówił minister - dotyczy podejrzenia zakażenia koronawirusem uczniów kilku klas oraz pracowników szkoły. - Wówczas oczywiście izolacja osób zakażonych. Postępowaniu epidemiologicznym, wskazaniu kręgu osób, które powinny podlegać kwarantannie, udają się one na kwarantannę. Ponieważ w takim wypadku prawdopodobnie większość uczniów w szkole może być podejrzewana o zakażenie wirusem - cała szkoła przechodzi na zdalny tryb nauczania - przekazał szef MEN.

- I sytuacja piąta: nauczyciel, który ma kontakt z pozostałymi nauczycielami. Oczywiście znowu na początku izolacja tego nauczyciela oraz wyselekcjonowanie osób, które miały z nim kontakt. Jeżeli nauczyciel, który jest na kwarantannie dobrze się czuje może pracować. Szkoła przechodzi w tryb nauczania zdalnego - mówił Piontkowski.

- To są schematy, według których będą postępowali powiatowi inspektorzy sanitarni i za każdym razem będą badali aspekt kliniczny, epidemiologiczny oraz ten aspekt organizacyjny czy urbanistyczny - dodał.

Minister zapewnił, że rząd stara się pomagać organom prowadzącym. - Mówiliśmy o płynach dezynfekujących, o milionach maseczek, które mogą być dostarczone do szkół. Mamy także informacje z Agencji Rezerw Materiałowych, że zostały zakupione termometry, które są i będę dostarczone do szkół, nawet po kilka do pojedynczych szkół - podkreślił Piontkowski.

Przypomniał też, że ukazały się wytyczne dotyczące transportu publicznego. Zgodnie z nimi firmy przewożące są zobowiązane do dezynfekcji i ozonowania autobusów, a uczniowie będą mieli obowiązek zasłaniania nosa i ust w autobusach. W strefie żółtej i zielonej - przekazał szef MEN - w autobusach 100 proc. miejsc siedzących będzie mogło być zajęte.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum