Piontkowski: nie ma obowiązku szczepienia w szkołach. Będzie natomiast taka możliwość

Autor: IB • Źródło: Radio Zet, Rynek Zdrowia30 sierpnia 2021 05:50

Zakładamy, że stacjonarny sposób prowadzenia zajęć będzie utrzymywał się długo, może przez cały rok szkolny - mówi wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski Fot. MEIN/Twitter
  • Najważniejsze jest to, że wracamy do nauki stacjonarnej. Zakładamy, że ten sposób prowadzenia zajęć będzie utrzymywał się długo - mówi Piontkowski
  • Zaszczepionych jest ok. 30 proc. uczniów, ale te dane nie są dokładnie znane MEiN, bo dzieci i młodzież szczepiły się w populacyjnych punktach szczepień - wskazuje
  • Dyrektorzy szkół po zebraniu deklaracji od rodziców w pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego będą mogli zorganizować punkt szczepień w szkole - zaznacza
  • Czy przy szczepieniu będzie musiał być obecny rodzic? Według naszych analiz prawnych - nie. Wystarczy deklaracja - dodaje

Z czym pójdzie dziś na Radę Gabinetową do prezydenta minister Przemysław Czarnek? Jak szkoła jest przygotowana na nowy rok szkolny? Co ze szczepieniami dzieci i młodzieży? Na te pytania odpowiadał w poniedziałek na antenie Radia Zet wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Czy MEiN dysponuje symulacjami pokazującymi przebieg pandemii w kolejnych tygodniach?

- Minister będzie mówił o przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego i o wytycznych dla szkół dotyczących bezpiecznego funkcjonowania w pandemii. Pojawiły się one na początku sierpnia i dyrektorzy mieli kilka tygodni na to, aby przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa w szkołach. Nie różnią się one od wytycznych z poprzedniego okresu, dotyczą wietrzenia sal, dezynfekowania rąk i pomieszczeń, noszenia maseczek itd. - wymieniał Piontkowski.

- Najważniejsze jest to, że wracamy do nauki stacjonarnej. Zakładamy, że ten sposób prowadzenia zajęć będzie utrzymywał się długo, może i cały rok szkolny. To oczywiście zależy jednak od sytuacji epidemiologicznej, której nie jesteśmy w stanie dziś przewidzieć. Mówi się o czwartej fali, ale nie wiemy, czy i kiedy ona ostatecznie nastąpi - zastrzegł. 

Nie odpowiedział na pytanie, czy MEiN dysponuje symulacjami wskazującymi, jak może to wyglądać w kolejnych tygodniach.

Szczepienia uczniów. "Te dane nie są nam dokładnie znane"

Piontkowski odniósł się także do szczepień nauczycieli i uczniów.

- Przypomnę, że ponad 70 proc. nauczycieli jest zaszczepionych i byłoby dobrze, aby inne grupy zawodowe miały podobny poziom wyszczepienia. MEiN nie planuje zatem obowiązkowych szczepień nauczycieli - wskazywał.

- Zaszczepionych jest również ok. 30 proc. uczniów, ale te dane nie są dokładnie znane MEiN, bo dzieci i młodzież szczepiły się w populacyjnych punktach szczepień, z których resort edukacji nie ma dokładnych informacji - podkreślił Piontkowski.

Czy przy szczepieniu dziecka będzie musiał być obecny rodzic?

- Obowiązku szczepień w szkołach nie ma, będzie natomiast taka możliwość, jeśli rodzice wyrażą na to zgodę. Dyrektorzy szkół po zebraniu deklaracji od rodziców w pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego będą mogli zorganizować punkt  szczepień w szkole. Jeśli takiej woli rodziców nie będzie, dzieci będą mogły być szczepione w ogólnodostępnych punktach szczepień - wyjaśnił.

- Czy przy szczepieniu będzie musiał być obecny rodzic? Według naszych analiz prawnych - nie. Wystarczy deklaracja rodzica zezwalająca na szczepienie. Ale jeśli rodzic będzie chciał być przy szczepieniu, będzie miał do tego prawo - mówił Piontkowski.

 

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum