Pinkas o demonstracjach antycovidowców: dewastują pracę personelu medycznego

Autor: PAP, pwx/Rynek Zdrowia • • 11 października 2020 12:12

Czekają nas trudne tygodnie - powiedział w niedzielę (11 października) główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas o prognozowanym rozwoju epidemii. Wszystko zależy od nas - dodał podkreślając wagę stosowania się do obostrzeń, które są według niego, wprowadzane racjonalnie i proporcjonalnie do zagrożenia.

Pinkas o demonstracjach antycovidowców: dewastują pracę personelu medycznego
Jarosław Pinkas: - Za nami stoją wyłącznie dobre intencje, wiedza medyczna, tysiące profesjonalistów. Fot. TT/MZ

- To będą trudne czasy dla nas. To będą trudne tygodnie, ale przejdziemy to wspólnie, jeżeli będziemy rozważni i będziemy stosować się do wszystkich zaleceń. To wszytko zależy od nas, od personelu opieki zdrowotnej, który jest zdeterminowany, to wszytko zależy od sprawności, instytucji którą ja kieruję, która też jest naprawdę bardzo zmęczona, ale bardzo zdeterminowana - mówił Pinkas w TV Republika.

Uzasadniające wprowadzenie nowych obostrzeń stwierdził, że "ten wirus ma to do siebie, że musimy zmieniać naszą strategię". Ocenił, że wprowadzane są one w sposób racjonalny i w proporcjonalnym stopniu do zagrożenia.

- Za nami nie stoją złe moce, firmy farmaceutyczne, nie stoi coś złego, niedobrego. Za nami stoją wyłącznie dobre intencje, wiedza medyczna, tysiące profesjonalistów, którzy doskonale wiedzą, że w przestrzeni publicznej jest wirus, że trzeba z nim walczyć, że ludzie umierają, że poprzez brak rozwagi może zabraknąć łóżek w szpitalu, że może być kolejka do szpitala i najbardziej dramatyczne dylematy - kogo podłączyć do respiratora i zastosować odpowiednią terapię - mówił Pinkas.

Podkreślił, że trzeba tak działać, by "przejść suchą stopą przez epidemię". - Musimy na nią dynamicznie reagować. Nie możemy sobie pozwolić na zapaść opieki zdrowia - dodał.

Równocześnie wyraził zdziwienie tym, że tak dużo osób bierze udział w tzw. manifestacjach antycovidowych. Oświadczył, że nie można uciekać od wiedzy, rzeczywistości i budować "pozycji politycznej na negacji wartości, nie można być egoistą". - To jest - ja użyję tego słowa - niegodziwe - podsumował.

Stwierdził też, że takie ruchy "dewastują pracę personelu medycznego".

Przypomnijmy, że demonstracje antycovidowców odbyły się w sobotę w wielu miastach kraju.

"Pandemia to ściema", "Zdejmij maskę", "Precz z kagańcami" - z takimi okrzykami szedł w sobotę po południu ulicami Białegostoku marsz antycovidowców. Pod koniec marsz został rozwiązany przez władze miasta, ponieważ - jak tłumaczą - nie były przestrzegane obostrzenia sanitarne w związku z pandemią.

Przeciwnicy wprowadzonych w Polsce obostrzeń w związku z pandemią COVID-19 protestowali w sobotę w południe także np. na Rynku Staromiejskim w Koszalinie. Także w Katowicach i Rybniku odbyły się w sobotę manifestacje antycovidowców, protestujących m.in. przeciwko obowiązkowi noszenia maseczek i innym obostrzeniom sanitarnym. W Częstochowie władze miasta zdecydowały o rozwiązaniu zgromadzenia.

Jak już wcześniej informowaliśmy, przeciwnicy ograniczeń wprowadzonych przez rząd w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa protestowali w sobotę (10 października) również Warszawie.

Do protestów dotyczących ograniczeń wprowadzanych w związku z pandemią odniósł się premier Mateusz Morawiecki, pytamy na ten temat przez dziennikarzy. Stwierdził, że osób, które w ogóle nie wierzą w pandemię, jest bardzo niewiele.

- Są wśród tych osób takie, które chcą ograniczyć pewne obostrzenia, chcą zmniejszyć restrykcyjność, nie podoba im się to, że trzeba w miejscach publicznych, czy w środkach komunikacji publicznej, czy w sklepach, czy w placówkach handlowych, nosić maseczkę. Nie podoba im się konieczność dezynfekcji. Ja bym w tym przypadku apelował do wszystkich, aby słuchali lekarzy. Słuchali tych wszystkich, którzy są specjalistami - powiedział.

Resort zdrowia podał w niedzielę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4 178 osób. Choroba zakończyła się tragicznie dla 32 chorych. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 125 816 osób. Zmarło 3 004 chorych. Wyzdrowiały 80 302 osoby.

PAP - Klaudia Torchała

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum