Pinkas: mamy w Polsce już 13 ozdrowieńców wśród hospitalizowanych z powodu koronawirusa

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2020 19:12

- Każdej doby wykonujemy w Polsce ok. 1,5 tysiąca testów na wykrycie zakażenia koronawirusem. Dlatego należy się spodziewać, że liczba potwierdzonych przypadków zachorowań będzie nadal rosła - mówił Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny i krajowy konsultant w dziedzinie zdrowa publicznego podczas sobotniej (14 marca) konferencji prasowej.

Dr hab. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny; FOT. PTWP/YouTube

Dodał, że na szczęście są także dobre wiadomości: - Mamy już 13 ozdrowieńców wśród osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa - poinformował Jarosław Pinkas.

Podkreślał, że w walce z patogenem wywołującym chorobę COVID-19 „najważniejsze są trzy słowa: odpowiedzialność, rozsądek i rozwaga”. Dodał, że "patrząc na rozwagę Polaków", jest przekonany, że uda się nam wygrać tę batalię.

Główny Inspektor Sanitarny przypomniał podczas konferencji, że obecnie (stan na wieczór w sobotę, 14 marca) w Polsce w związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 526 osób, 4413 objęto kwarantanną, a poand 20 tys. - nadzorem epidemiologicznym.

- Można zapytać, czy podjęte przez nas działania nie są nadmierne (chodzi m.in. o zamknięcie granic, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, a także ograniczenie działalności galerii handlowych - red.). Nie uważam, że robimy za dużo, ale robimy to, co powinniśmy. To inne kraje powinny podążać naszą drogą i tak się dzieje. Nasze decyzje są swoistą busolą wyznaczającą azymut, jak trzeba postępować, by dać naszym obywatelom poczucie zdrowotnego bezpieczeństwa  - podkreślał Jarosław Pinkas.

- Osoby będące w Polsce objęte kwarantanną z reguły zachowują się bardzo racjonalnie. Wiedzą, że mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla innych, także dla członków swoich rodzin. Bardzo państwa proszę, abyście czytali komunikaty Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a zarazem dawali swojemu otoczeniu poczucie bezpieczeństwa bezpieczeństwa zdrowotnego. Tylko w ten sposób będziemy w stanie przerwać łańcuch rozprzestrzeniania się koronawirusa - apelował krajowy konsultant w dziedzinie zdrowa publicznego.

Jarosław Pinkas podkreślał, że wszelkie działania oraz informacje przekazywane przez Państwową Inspekcję Sanitarną oparte są o najlepszą wiedzę medyczną, doświadczenie ekspertów oraz wysokiej jakości, rzetelne badania naukowe.

W Polsce potwierdzane są kolejne zakażenia koronawirusem. W sumie, od 4 marca liczba zakażonych wzrosła do 103  Dotychczas w naszym kraju zmarły trzy osoby zakażone wirusem SARS-Cov-2 (stan na godz. 20.30, w sobotę, 14 marca). W sobotę przybyło łącznie 35 chorych.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum