×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Pigułka "dzień po" bez recepty. Lewica składa projekt ustawy

Autorzy: PAP; oprac. MP • Źródło: PAP07 lipca 2023 12:35Aktualizacja: 07 lipca 2023 18:10

Lewica chce, żeby antykoncepcja awaryjna - tzw. pigułka "dzień po" - była dostępna bez recepty. Parlamentarzystki tej partii poinformowały w piątek - 7. lipca - o złożeniu projektu nowelizacji ustawy w tej sprawie. Dzięki temu kobiety będą mogły czuć się trochę bezpieczniej - argumentowały.

Pigułka "dzień po" bez recepty. Lewica składa projekt ustawy
Lewica składa projekt ustawy. Pigułka "dzień po bez recepty" Fot. Twitter Lewica

 

Pigułka "dzień po" bez recepty

Posłanki Lewicy podczas konferencji prasowej w Sejmie przekazały, że składają projekt noweli ustawy Prawo farmaceutyczne, który zakłada umożliwienie dostępu do antykoncepcji awaryjnej bez recepty i bez konieczności wizyty u lekarza.

Posłanka Marcelina Zawisza podkreśliła, że antykoncepcja awaryjna dostępna jest bez recepty we wszystkich krajach UE oprócz Polski i Węgier.

- W Polsce nie tylko mamy problem z dostępnością do tabletek "dzień po", ale również z tym, żeby je uzyskać, tzn. z dostępem do ginekologa (...) My domagamy się tego, żeby tabletka "dzień po", antykoncepcja awaryjna była dostępna bez recepty. Dzisiaj składamy projekt ustawy, który to zapewnia i gwarantuje dostęp Polkom do takich samych praw, z jakich mogą korzystać Niemki, Hiszpanki czy Czeszki - powiedziała.

Inna posłanka Lewicy Katarzyna Kotula wskazała, że w Polsce lekarze mogą odmówić wydania recepty, powołując się na klauzulę sumienia. Jak dodał, Lewica jest za zniesieniem tej klauzuli.

Kotula zwróciła uwagę, że Polska od lat notuje najgorszy dostęp do nowoczesnej, refundowanej antykoncepcji oraz antykoncepcji awaryjnej.

- Wyprzedza nas nawet Białoruś. Trzeba przypomnieć, że w Polsce zgodnie z prawem 15-letnie dziewczynki mogą odbywać stosunek, ale nie mają prawa same udać się do lekarza. Muszą uzyskać na to zgodę rodzica. Widzimy, że państwo stawia kolejne przeszkody na drodze do tego, żeby kobiety w Polsce miały łatwy dostęp do antykoncepcji, w tym antykoncepcji awaryjnej - mówiła.

"Kobiety mają prawo dostępu do antykoncepcji awaryjnej"

Projekt Lewicy składa się z dwóch punktów. Pierwszy z nich dodaje produkty lecznicze stosowane w antykoncepcji do kategorii wydawanych bez przepisu lekarza. Zgodnie z projektem przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia.

- To jedno zdanie spowoduje, że kobiety będą mogły czuć się trochę bezpieczniej i będą mogły czuć, że państwo je wspiera, zamiast rzucać kłody pod nogi (...) Kobiety mają prawo do tego, żeby mieć dostęp do antykoncepcji awaryjnej wtedy, kiedy tego potrzebują, zawsze kiedy tego potrzebują bez rozliczania ich z decyzji życiowych, bez zasłaniania się klauzulą sumienia - powiedziała posłanka Lewicy Magdalena Biejat.

Od lipca 2017 r. antykoncepcja awaryjna, w tym tzw. pigułki "dzień po", jest dostępna w Polsce wyłącznie na receptę. Wcześniej osoby powyżej 15. roku życia mogły kupić takie pigułki bez konieczności wizyty u lekarza.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze