Pierwszy powiat spełnia kryteria lockdownu. Kiedy obostrzenia?

Autor: oprac. JKB • Źródło: Wirtualna Polska, Rynek Zdrowia21 września 2021 09:00

Podczas briefingu prasowego minister Adam Niedzielski zapowiedział, że podział kraju na strefy żółte i czerwone będzie obowiązywał po przekroczeniu wyznaczonej liczby zakażeń. Już teraz wiadomo, że powiat łęczyński (województwo lubelskie) spełnia kryteria wprowadzenia strefy żółtej.

Jeden z regionów kwalifikuje się do strefy żółtej. Fot. Shutterstock
  • Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w sytuacji powyżej 1000 przypadków zakażeń COVID-19 dziennie w skali kraju będą wprowadzane lokalne obostrzenia
  • Przede wszystkim restrykcje zostaną wprowadzone w miejscach, gdzie na 10 tys. mieszkańców pojawi się 12 infekcji
  • W powiecie łęczyńskim w województwie lubelskim, obserwowany jest wzrost zakażeń. Od 6 września potwierdzono w tym regionie łącznie 86 przypadków zakażeń

Pierwszy powiat spełnia kryteria lockdownu

Briefing prasowy szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego (20 września) był poświęcony sytuacji epidemicznej. Zapowiedział wówczas, że powróci podział na strefy żółte i czerwone, gdy w skali kraju pojawi się ponad 1000 przypadków zakażeń COVID-19 dziennie. Jednak w pierwszej kolejności będą wprowadzane obostrzenia regionalne w miejscach, gdzie na 10 tys. mieszkańców odnotuje się 12 przypadków infekcji.

Jak informuje Wirtualna Polska, już jeden region spełnia wymagania dotyczące obostrzeń epidemicznych. Dotyczy to Łęcznej w woj. lubelskim, gdzie od 6 września odnotowano już 86 zakażeń. Z poniedziałkowego raportu zakażeń możemy się dowiedzieć, że miasto Łęczna i powiat łęczyński mogą wejść do żółtej strefy.

- Czekamy na ewentualną decyzję Ministerstwa Zdrowia. Tutaj nie decydujemy ani nie analizujemy wskaźników zachorowań na COVID-19 pod kątem obostrzeń. Mamy szereg indywidualnych, rozsianych zakażeń i jedno ognisko zachorowań w placówce edukacyjnej – powiedziała w rozmowie z WP urzędniczka z powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Portal przypomina również, że w powiecie łęczyńskim zaszczepiło się jedynie 36 proc. mieszkańców. Zgodnie z wyliczeniami WP, powiat ten liczy 57 tys. mieszkańców, co oznacza, że wskaźnik infekcji wynosi 15. Z kolei minister Niedzielski zapowiedział strefy żółte w przypadku wartości 12.

Czytaj: Niedzielski o obostrzeniach: mamy przygotowany model dzielenia na strefy

Sprawdź: Cztery województwa najbliżej lockdownu LISTA To tu zakażeń i hospitalizacji jest najwięcej

Minister zapowiedział obostrzenia

Przypomnijmy, szef resortu zdrowia poinformował, że w najbliższych dniach lub tygodniach trzeba spodziewać się przekroczenia liczby 1000 zakażeń dziennie.

- Przyjęliśmy umowną granicę średnio 1000 zakażeń dziennie, poniżej której w ogóle nie będziemy prowadzili dyskusji na temat wprowadzania obostrzeń, bo to jest zbyt mały poziom, poziom niewymagający reakcji – dodał.

Niedzielski zwrócił uwagę także na to, że szczepienia mają duży wpływ na prawdopodobieństwo transmisji, ale też na najgorsze skutki związane z pandemią, czyli na liczbę zgonów.

Czytaj: Niedzielski: do połowy października 3,2 tys. hospitalizacji z powodu COVID

Cztery województwa najbliżej lockdownu LISTA To tu zakażeń i hospitalizacji jest najwięcej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum