Kampania "W kobiecym interesie". W lipcu rusza w trasę mobilny gabinet ginekologiczny

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP05 lipca 2022 12:12

Już w lipcu rusza w trasę po całej Polsce pierwszy mobilny gabinet ginekologiczny. Jest on dostosowany do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami.

Kampania "W kobiecym interesie". W lipcu rusza w trasę mobilny gabinet ginekologiczny
W lipcu rusza po Polsce mobilny gabinet ginekologiczny. Fot. AdobeStock

 

Bezpłatne badania dla kobiet

W ramach akcji będzie można skorzystać z bezpłatnych badań. Będą to konsultacje z bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych, takich jak USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV i badanie piersi. Akcja planowana jest w trzech województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskich i wielkopolskim - informują organizatorzy kampanii w komunikacie przekazanym PAP.

Kampania społeczno-edukacyjna "W kobiecym interesie" ma się przyczynić do poprawy wczesnego wykrywania chorób, w tym przede wszystkim nowotworów, gdyż od tego często zależy skuteczne ich leczenie. A pod tym względem jest szczególnie źle wśród kobiet z niepełnosprawnościami. Wykazały to badania zrealizowane przez Instytut ARC Rynek i Opinie na zlecenie Gedeon Richter Polska w okresie od maja do czerwca 2022 roku (przeprowadzono je na grupie 201 kobiet z niepełnosprawnościami ruchu, wzroku i słuchu). Wnika z nich, że aż 77 proc. kobiet z tego rodzaju niepełnosprawnościami nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 proc. nie było nigdy na takiej wizycie.

W znacznym stopniu jest to spowodowane tym, że mała jest dostępność do gabinetów ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami. W ogólnopolskiej bazie na stronach dostepnaginekologia.pl oraz mapadostepnosci.pl zarejestrowano jedynie 158 takich gabinetów. Jednak brakuje wśród nich gabinetów spełniających wszystkie parametry dostępności.

Organizatorzy kampanii "W kobiecym interesie" apelują zatem, by zadbać o większą dostępność gabinetów dostosowanych do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami, "aby miały szansę na profilaktykę ratującą życie". Powołują się na lekarzy, którzy alarmują, że kobiety wskutek przekładania lub odwoływania wizyt ginekologicznych czy zleconych badań, coraz częściej trafiają do nich z zaawansowanymi chorobami.

- Badania ginekologiczne stresują wiele kobiet, mnie szczególnie, bo jestem osobą z niepełnosprawnością i plus size, a to, jak zdążyłam w swoim życiu usłyszeć, spory problem. Na jednej z wizyt usłyszałam od lekarza: "Nie da się, nie mamy podnośnika, nie dam rady Pani podnieść, no niby jak mam Panią zbadać?" To był trudny moment, w którym jako kobieta z niepełnosprawnością, która chce zadbać o swoje zdrowie, zostaję sama, bez wyjścia - wspomina jedna z organizatorek kampanii Renata Orłowska.

Zwraca uwagę, że w naszym kraju dość powszechne jest przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami nie uprawiają seksu, a jak nie uprawiają seksu, to po co je badać? "To podwójna bzdura, gdyż osoby z niepełnosprawnościami uprawiają seks, a poza tym badać się powinna każda kobieta, niezależnie od tego, czy jest aktywna seksualnie, czy nie" - dodaje.

Problemy kobiet z niepełnosprawnościami

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Gedeon Richter Polska 64 proc. kobiet z niepełnosprawnościami przyznało, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty przede wszystkim ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub odpowiedniego wyposażenia gabinetu ginekologicznego. Kobiety z niepełnosprawnościami wskazały w badaniu, że poza infrastrukturą (46 proc.) i dostosowaniem wnętrza gabinetu do ich potrzeb (50 proc.), ważne są dla nich również profesjonalne nastawienie personelu medycznego (56 proc.) oraz empatyczny sposób komunikacji (49 proc.).

- Opieka ginekologiczna nad pacjentką z niepełnosprawnością nie jest tylko wyzwaniem medycznym, ale również psychologicznym. Pacjentki, które przyjmuję w gabinecie często potrzebują większego i czujniejszego zaangażowania personelu medycznego, aby czuły się komfortowo - zaznacza ginekolog Joanna Bonarek-Sztaba, uczestnicząca w kampanii.

Jej zdaniem dobra komunikacja między lekarzem a pacjentem jest tu kluczowa, ale bywa szczególnie trudna, gdy niektóre pacjentki nie słyszą lub nie widzą. Uważa jednak, że dostosowanie gabinetu do potrzeb pacjentek niepełnosprawnych nie jest aż tak trudne. "Na rynku jest wiele rozwiązań, które mogą nas wesprzeć, np. jest możliwość zdalnego zaangażowania tłumacza Polskiego Języka Migowego" - dodaje.

Organizatorzy kampanii zaznaczają, że pierwszy mobilny gabinet ginekologiczny dostosowany jest do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami. Wyposażony jest w podnośnik i wózek rehabilitacyjny i ma odpowiednią przestrzeń manewrową.

- Jestem już po badaniu w mobilnym gabinecie i "dało się", zostałam przebadana jak każda kobieta, dzięki podnośnikowi weszłam na fotel ginekologiczny, co było dla mnie bardzo ważną sprawą, gdyż to kolejny krok w kierunku normalizacji funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w Polsce - podkreśla Renata Orłowska.

Informacje o tym, gdzie dokładnie odbywają się badania i jak się na nie zapisać, znajdują się na stronie dostępnej TU. Na stronie można znaleźć również informacje o udogodnieniach dla pacjentek z niepełnosprawnościami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum