×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Pierwsze spotkanie zespołu ws. systemowych zmian w służbie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia20 października 2017 10:55

Do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", gdzie ma odbyć się w piątek (20 października) pierwsze spotkanie "Zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania" przybyli m.in. przedstawiciele MZ, MRPiPS i MF.

Pierwsze spotkanie zespołu ws. systemowych zmian w służbie zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przewodnicząca zespołu wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała przed wejściem na spotkanie, że ma nadzieję na "konstruktywne posiedzenie".

W pracach zespołu, tak jak zapowiadali, nie biorą udziału protestujący lekarze-rezydenci. W "Dialogu" spotkali się m.in. przedstawiciele kilku organizacji pacjenckich. Pytani o oczekiwania mówią, że trudno przesądzać, jak będą przebiegać rozmowy. Ich zdaniem pacjenci mogą wiele wnieść w kształt wypracowanych rozwiązań prawnych.

Na miejscu są przedstawiciele Ministerstwa Finansów; Elżbieta Bojanowska z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Minister Żelazko powiedziała przed wejściem na spotkanie zespołu, że ma nadzieję na "konstruktywne posiedzenie"

Zespół ma opracować propozycje rozwiązań, które mają poprawić sytuację kadr medycznych w Polsce. Miałby zająć się między innymi analizą możliwości dalszego zwiększania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia oraz przeglądem funkcjonowania ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Przewodniczącą zespołu została wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. W jego skład wchodzą przedstawiciele: Ministerstwa Rozwoju i Finansów, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia.

Do udziału w pracach zespołu zaproszono też m.in. przedstawicieli: Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Porozumienia Rezydentów OZZL, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Forum Związków Zawodowych, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, organizacji pacjentów działających w ramach inicjatyw: Dialog dla Zdrowia, Obywatele dla Zdrowia i Razem dla Zdrowia. Zespół ma zakończyć prace do 15 grudnia 2017 r.

Powołanie zespołu krytycznie ocenili m.in. związkowcy i pracodawcy wchodzący w skład Rady Dialogu Społecznego. W liście do premier Beaty Szydło podkreślają, że właściwym miejscem do rozwiązywania takich problemów jest RDS.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Krzysztof Hałabuz przekazał w czwartek po spotkaniu z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem i ministrem w KPRM Henrykiem Kowalczykiem, że lekarze nie wezmą udziału w pracach zespołu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze