Pierwsze porozumienie w programie StopSmog: ponad 11 mln zł dla gminy Skawina

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2019 16:53

Gmina Skawina dostanie ponad 11,1 mln zł dofinansowania z Funduszu Termomodernizacji i Remontów na wymianę kotłów i pieców w 300 domach jednorodzinnych. W piątek (28 czerwca) gmina podpisała porozumienie w tej sprawie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.

Pierwsze porozumienie w programie StopSmog: ponad 11 mln zł dla gminy Skawina
Celem programu jest poprawa jakości powietrza Fot. Fotolia

- To historyczne wydarzenie. Przechodzimy od słów do czynów. Wiemy, jak wielkim wyzwaniem dla Polski jest kwestia czystego powietrza. (...) Chcielibyśmy, aby był to przykład - także dla innych województw i gmin - jak ambitnie zabiegać o czyste powietrze o dobrą, nową jakość życia w naszych samorządach - mówił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas uroczystości podpisania porozumienia.

Dodał, że porozumienie z gminą Skawina jest pierwszym - w trybie znowelizowanej ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji - zawieranym przez ministra przedsiębiorczości i technologii z polskim miastem, które znalazło się na liście Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na ubiegłorocznej liście WHO wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast - 36 było w Polsce.

Na podstawie tego porozumienia gmina otrzyma wsparcie na poprawę efektywności energetycznej i wymianę kotłów w 300 domach jednorodzinnych - mówił.

Łączna wartość inwestycji w Skawinie na walkę ze smogiem to 15,9 mln zł. 11,1 mln to dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a pozostałe 4,8 mln zł wyłoży sama gmina.

Łukasz Pawłowski -PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum