Pierwsze partie maseczek dotarły na Warmię i Mazury. Będą ich miliony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2021 19:33

Maseczki ochronne przeznaczone dla mieszkańców Warmii i Mazur systematycznie docierają z Agencji Rezerw Strategicznych do naszego województwa - poinformował rzecznik wojewody Krzysztof Guzek. W sumie będzie to 5,7 mln sztuk.

Pierwsze partie maseczek dotarły na Warmię i Mazury. Będą ich miliony

Według rzecznika wojewody jedna z pierwszych partii maseczek trafiła w okolice Ełku.

- Maseczki ochronne, których w sumie dostaniemy 5,7 mln, systematycznie docierają do naszego województwa. Łańcuch dostaw wygląda w ten sposób, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych dostarcza je do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, które z kolei zapewniają ich transport do poszczególnych gmin - wyjaśnił.

- W gminach, na które zawsze mogliśmy liczyć przy zwalczaniu COVID-19, zorganizowane zostaną punkty odbioru maseczek przez mieszkańców - zapowiedział Guzek.

O udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów informował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał on, że do woj. pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do warmińsko-mazurskiego 5 mln.

Zapowiedział, że maseczki będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucje wewnętrznie w województwach.

Niektóre lokalne samorządy na Warmii i Mazurach już w czwartek zaczęły informować mieszkańców przez media społecznościowe o spodziewanych dostawach maseczek przekazanych przez rząd. Np. starostwo w Nidzicy podało, że do tego powiatu trafi ich 32 857, w tym do gminy Nidzica - 21 003, Kozłowo - 5998, Janowiec Kościelny - 3202, a do gminy Janowo - 2654 sztuki.

- Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, pragniemy poinformować, że maseczki trafią do wszystkich, którzy ich potrzebują - zapewniło w komunikacie starostwo, dziękując wojewodzie za szybkie i zdecydowane działania, które mogą ograniczyć transmisję wirusa SARS-CoV-2.

W powiecie nidzickim zanotowano w czwartek najwyższy w kraju wskaźnik zakażeń koranawirusem - 12,2 na 10 tys. mieszkańców.

Od soboty na Warmii i Mazurach, jako jedynym regionie w Polsce, z powodu wysokiego wzrostu zakażeń obowiązuje lockdown. Zamknięte są galerie handlowe, hotele, kina, teatry, filharmonia oraz biblioteki a najmłodsi uczniowie przeszli na tryb nauki zdalnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum