"Pierwsza ogromna reforma POZ". Funkcjonowanie dostosowane do oczekiwań pacjenta

Autor: oprac. JKB • Źródło: Studio PAP, Rynek Zdrowia30 czerwca 2022 14:00

Minister zdrowia Adam Niedzielski o reformie POZ: to pierwsza tak ogromna reforma, która dostosowuje do oczekiwań pacjenta funkcjonowanie tego poziomu.

"Pierwsza ogromna reforma POZ". Funkcjonowanie dostosowane do oczekiwań pacjenta
Minister zdrowia wyjaśnił szczegóły dotyczące reformy. POZ. Fot. AdobeStock
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił w "Studiu PAP", na czym polegać będzie reforma POZ
  • - Nie jest tajemnicą, że Podstawowa Opieka Zdrowotna nie była dobrze oceniania, jeżeli chodzi o jej funkcjonowanie w czasie pandemii - wskazał
  • Jak poinformował, zostanie wprowadzona instytucja, która pozwoli na konsultowanie pacjenta ze specjalistą na poziomie lekarz do lekarza

Reforma POZ. Co zmienia się dla pacjenta?

Minister zdrowia Adam Niedzielski, który odpowiedział na najbardziej kwestie dotyczące m.in. reformy POZ. Zdaniem szefa resortu funkcjonowanie POZ było negatywnie oceniane przez pacjentów.

- Konsumujemy wnioski z pandemii. Patrzymy na to, co jest formułowane przez pacjentów jako oczekiwane i nie jest tajemnicą, że Podstawowa Opieka Zdrowotna nie była dobrze oceniania, jeżeli chodzi o jej funkcjonowanie w czasie pandemii. Ta dostępność związana np. z nadużywaniem teleporad była negatywnie oceniana i tutaj już zareagowaliśmy. Myślę, że sytuacja wraca do normy - powiedział.

Wspomniał także, że to pacjentom od dawna zależało na tym, aby jak najwięcej problemów zdrowotnych załatwiać na poziomie POZ.

- Przez środowisko pacjentów było formułowane takie fundamentalne podstawowe oczekiwanie, że "chcemy więcej problemów rozwiązywać na poziomie Podstawowej Opieki Zdrowotnej". Zresztą z punktu widzenia państwa też nie jest rozsądne, aby większość tych problemów była rozwiązywana od razu w szpitalu, a nie przechodziła przez niższe poziomy opieki - wskazał w rozmowie w "Studiu PAP".

Co wprowadza reforma POZ?

Minister zdrowia wyszczególnił także zmiany, jakie są planowane w ramach reformy POZ. Wśród nich znalazło się miejsce m.in. na opiekę skoordynowaną.

- To więcej diagnostyki, koordynowanie pewnego procesu leczenia, żeby pacjent nie był pozostawiony sam sobie w systemie opieki zdrowotnej, więc będzie też koordynator, który będzie pomagał umawiać się ze specjalistą, pilnował pewnych terminów - wskazał.

Wyjaśnił także, jakie inne zmiany zostaną wprowadzone w ramach reformy.

- To zwiększenie roli pielęgniarek, które mają ogromne kompetencje, które można wykorzystywać w o wiele bardziej dobry dla pacjenta sposób. To jest kwestia zwiększenia dostępu do specjalistów – wprowadzimy instytucję, że pacjenta będzie można konsultować ze specjalistą, ale lekarz do lekarza. Czyli gdy p[acjent przyjdzie do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej i pojawi się konieczność wyjaśnienia pewnych badań, wyników czy zaleceń z tym związanych, to lekarz zamiast wysłać go do specjalisty, po prostu wykona telefon. To jest  po wprowadzeniu instytucji lekarza rodzinnego funkcjonowanie tego poziomu - podkreślił minister Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum