Pielęgniarki zyskały nowe kompetencje. Środowisko oczekuje jednak szerszych zmian "aby usprawnić system"

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia03 listopada 2022 12:01

Stwierdzanie zgonu w ramach czynności ratunkowych czy podejmowanie tych czynności bez zgody pacjenta. To jedne z nowych kompetencji pielęgniarek i położnych, które nabyły w trakcie prac nad ustawą dotyczącą ratowników medycznych. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oczekuje dalszego poszerzania kompetencji oraz "odświeżenia" ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Pielęgniarki zyskały nowe kompetencje. Środowisko oczekuje jednak szerszych zmian "aby usprawnić system"
Pielęgniarki zyskały nowe kompetencje. Oczekują też odświeżenia ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej Fot. PTWP
 • Uchwalona przez Sejm ustawa o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych wprowadza ważne zmiany również dla pielęgniarek i położnych
 • Zgodnie z nowymi przepisami zyskują one szersze kompetencje, jak m.in. możliwość stwierdzania zgonu w ramach czynności ratunkowych czy podejmowanie tych czynności bez zgody pacjenta
 • Kompetencje te dotyczą pielęgniarek zatrudnionych w systemie państwowego ratownictwa medycznego i jak przyznaje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych "zostały nadane dość niespodziewanie"
 • Samorząd oczekuje dalszego poszerzania kompetencji pielęgniarek i położnych, m.in. pracujących w opiece paliatywnej, co miałoby "usprawnić system oraz pracę pielęgniarek"
 • Wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska tłumaczy, że odświeżenia wymaga też mająca już swoje lata ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej

Nowe kompetencje pielęgniarek i położnych

Przy okazji uchwalenia przez Sejm ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych wprowadzono kilka ważnych zmian dla pielęgniarek i położnych, które zyskały nowe kompetencje.

Jak przyznaje wiceszefowa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, kompetencje te "zostały nadane dość niespodziewanie", o czym samorząd dowiedział się, przysłuchując się pracom sejmowej Komisji Zdrowia nad wspomnianą ustawą dotyczącą ratowników.

- Niemniej, rozumiemy, iż taka była potrzeba dotycząca pielęgniarek zatrudnionych w systemie państwowego ratownictwa medycznego, aby nabyły kompetencje koleżanek i kolegów ratowników - ocenia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Mariola Łodzińska, wiceprezes NRPiP.

Pielęgniarki będą stwierdzać zgon. Zmiany te obejmą około 1300 pielęgniarek

Szacuje się, że zmiany te obejmą około 1300 pielęgniarek pracujących w  zespołach ratownictwa medycznego oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Zgodnie z nimi:

 • pielęgniarka i położna będzie mogła stwierdzić zgon w ramach czynności ratunkowych,
 • czynności perfuzjonisty - niejednokrotnie wykonywane przez personel pielęgniarki - będą uznawane w świetle prawa za wykonywanie zawodu,
 • pielęgniarka i położna będzie mogła podjąć czynności ratunkowe bez zgody pacjenta, jeżeli ten ze względu na swój stan, takiej zgody nie będzie mógł wyrazić

- Pielęgniarki te otrzymały nowe kompetencje, ale niestety za obowiązkami nie idzie wyższe wynagrodzenie - zwraca uwagę wiceszefowa NRPiP.

- Wciąż podkreślamy panu ministrowi zdrowia, że od pielęgniarek wymaga się odpowiednich kwalifikacji, a jednocześnie szereguje się je do niższych grup w tabeli płac - dodaje Łodzińska.

NIPiP oczekuje szerszych zmian w kompetencjach pielęgniarek i położnych

Samorząd podkreśla, że walczy o dalsze rozszerzanie kompetencji pielęgniarek. Dotyczyć mają one m.in. stwierdzania zgonu przez osoby pracujące w opiece paliatywnej i hospicyjnej. 

Tej sprawie - jeszcze we wrześniu - poświęcono posiedzenie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w którym uczestniczyła m.in. konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej Izabela Kaptacz.

- Pandemia COVID-19 pokazała potrzebę takich kompetencji. Niejednokrotnie pojawiał się problem z szybkim stwierdzeniem zgonu przez lekarza. Stąd inicjatywa i wniosek pielęgniarek opiekujących się pacjentem długoterminowo, aby miały taką możliwość - tłumaczy Łodzińska.

- Podkreślała to również pani Kaptacz, że znacznie usprawniłoby to pracę m.in. w DPS-ach czy hospicjach, gdzie dochodzi do przypadków długiego oczekiwania przez rodzinę na przybycie lekarza mogącego stwierdzić zgon pacjenta - dodaje.

"Aby usprawnić system, trzeba szerzej patrzeć na kompetencje pielęgniarek"

Wiceszefowa NRPiP przyznaje, że w dalszej kolejności samorząd pielęgniarek oczekuje także:

 • uprawnień do orzekania o czasowej niezdolności do pracy,
 • uprawnień do kwalifikowania pacjenta do opieki długoterminowej,
 • czy godzinowego wydłużenia realizacji świadczeń w opiece długoterminowej domowej oraz wydłużenia tych świadczeń o weekendy, nie tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach, jak ma to miejsce obecnie.

Zauważa również, że ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej "ma już swoje lata i trzeba pomyśleć o jej odświeżeniu". Zdaniem Izby "na cito" należy poprawić rozporządzenie w sprawie czynności, które samodzielnie może wykonać pielęgniarka i położna bez zlecenia lekarza. 

-Wszystko pędzi dynamicznie do przodu, a COVID-19 pokazał, że jest sporo problemów, które nie zostały jeszcze rozwiązane i należy je w pełni uregulować prawnie. Aby usprawnić system oraz pracę pielęgniarek, trzeba patrzeć na kompetencje szerzej niż dotychczas - tłumaczy Łodzińska. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum