Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia | 15-09-2015 10:28

Pielęgniarki zainaugurowały kampanię "Ostatni dyżur" w Wielkopolsce

Kampania "Ostatni dyżur", która rozpoczęła się w poniedziałek (14 września) w Wielkopolsce, ma pokazać dramatyczną sytuację w polskim pielęgniarstwie.

Fot. archiwum (zdjęcie liustracyjne)

"Ostatni dyżur" to inicjatywa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, która ma na celu pokazanie zagrożeń, jakie wynikają z malejącej z roku na rok liczby pielęgniarek w Polsce - pisze Głos Wielkopolski.

Dane statystyczne są jednoznaczne. W 2014 roku prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej uzyskały 4202 osoby. Jeszcze w 2006 roku takich uprawnień wydano 7780. Tymczasem już dziś pielęgniarki w wieku do 35 lat stanowią 4,19 proc. przedstawicielek tego zawodu.

Pielęgniarki apelują do osób zarządzających ochroną zdrowia, aby podjęły kroki zmierzające do zmiany sytuacji. Zachęcają, aby wystawić receptę rządzącym. Aby to zrobić, należy wejść na stronę kampanii (www.ostatnidyzur.pl). Tam można podpisać gotową do wysłania receptę.

Czytamy w niej: "W trosce o swoje zdrowie, ale przede wszystkim o zdrowie moich najbliższych apeluję do Państwa o podjęcie natychmiastowych działań w celu opracowania i wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne". Recepta ma trafić do premiera, rady ministrów, posłów i senatorów.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl