Pielęgniarki z OZZPiP: będziemy kontynuowały głodówkę w Sejmie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2011 16:24

Przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) będą kontynuowały protest głodowy w Sejmie. W środę (23 marca) zostały przebadane przez lekarza. Oczekują na wznowienie rozmów z Ministerstwem Zdrowia.

Pielęgniarki z OZZPiP: będziemy kontynuowały głodówkę w Sejmie

Poparcie dla protestujących pielęgniarek wyraził Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) powiedział, że rozważa zwołanie posiedzenia komisji w sprawie protestu OZZPiP. - Popieramy postulat protestujących pielęgniarek, które domagają się zakazu pracy na kontraktach w szpitalach. Pielęgniarki powinny mieć możliwość zatrudniania na kontraktach, ale nie w szpitalach - podkreślił Bolesław Piecha.

Dziewięć przedstawicielek OZZPiP od siedmiu dni okupuje Sejm, dla pięciu z nich jest to drugi dzień protestu głodowego. Pielęgniarki domagają się zakazu zatrudniania ich w szpitalach na podstawie kontraktów. W ocenie Ministerstwa Zdrowia, takie ograniczenie byłoby niezgodne z konstytucją.

Pięć głodujących pielęgniarek zostało przebadanych przez lekarza. Wszystkie kontynuują protest głodowy. - Jak może się czuć kobieta bez wychodzenia na zewnątrz, bez oddychania świeżym powietrzem? Czujemy się zmęczone, czujemy pustkę. Czekamy aż odezwie się druga strona i dojdzie do rozmów - powiedziała Ewa Obuchowska, która podjęła głodówkę. Pielęgniarki poinformowały, że przepisano im leki i zalecono spożywanie posiłków. Zaznaczyły, że protest głodowy będzie kontynuowany.

Przewodnicząca OZZPiP Dorota Gardias poinformowała, że zwróciła się do rzecznika praw obywatelskich o zwrócenie uwagi na ich sytuację. Gardias chce także przedstawić postulaty związku na posiedzeniu Senatu. Najbliższe posiedzenie Senatu rozpocznie się 30 marca. Swoje postulaty pielęgniarki OZZPiP zamierzają także przedstawić na czwartkowym (24 marca) posiedzeniu Komisji Trójstronnej.

We wtorek (22 marca) wieczorem dziesięć pielęgniarek OZZPiP opuściło budynek Sejmu. Dorota Gardias zapowiedziała rezygnację ze stanowiska. Wcześniej kilkaset pielęgniarek z OZZPiP demonstrowało przed Sejmem przeciw zatrudnianiu ich w szpitalach na podstawie kontraktów.

Według OZZPiP zatrudnienie na kontraktach to więcej godzin pracy, co może obniżyć jakość świadczeń. Pielęgniarki obawiają się, że dyrektorzy szpitali będą wymuszać taką formę zatrudnienia w ramach oszczędności. OZZPiP podaje, że zrzesza około 80 tys. z 200 tys. pielęgniarek i położnych.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w grudniu 2005 roku, że zakaz zatrudniania pielęgniarek i położnych w zoz-ach na kontraktach jest niezgodny z konstytucją.Trybunał zaznaczył w uzasadnieniu, że nie wyklucza, że byłoby ewentualnie wskazane, aby w niektórych zoz-ach ograniczyć zatrudnianie pielęgniarek na kontraktach, ale nie można zakazać tego wszystkim.

Na to orzeczenie TK powołuje się Ministerstwo Zdrowia. - Proponujemy protestującym pielęgniarkom zabezpieczenia mające na celu uniemożliwienie przymuszania ich do pracy na podstawie kontraktów, ale nie możemy zakazać tej formy zatrudnienia - mówił wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum