×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Pielęgniarki wybrały nowe władze. Zmiany w Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia16 maja 2023 13:43Aktualizacja: 17 maja 2023 10:39

16 maja pielęgniarki i położne wybrały nową prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Dotychczasową szefową Zofię Małas, która zrezygnowała ze startu na drugą kadencję, zastąpiła Mariola Łodzińska.

Pielęgniarki wybrały nowe władze. Zmiany w Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych
Mariola Łodzińska nową prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Fot. PAP/Piotr Nowak
 • W dniach 15-17 maja w Warszawie trwa VIII Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych
 • Dziś delegaci wybrali prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych na nową kadencję
 • Dotychczasową szefową - Zofię Małas - która zrezygnowała z ponownego startu, zastąpiła Mariola Łodzińska

Nowa prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska

Podczas VIII Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych odbywającego się w Warszawie delegaci wybrali nowe władze Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Nową prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych została Mariola Łodzińska, która pokonała dotychczasową przewodniczącą Naczelnej Komisji Rewizyjnej Kamillę Gólcz (Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy).

Za Łodzińską głosowało 284 delegatów, Gólcz poparło 85.

Z sali zgłoszona została również kandydatura Gilberta Kolbe z prezydium Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, ale nie wyraził on zgody na start w wyborach na prezesa NRPiP.

Jeszcze przed Zjazdem Łodzińska przyznała w rozmowie z "prawo.pl", iż głównym postulatem pielęgniarek i położnych na nową kadencję będzie "likwidacja dysproporcji płacowych, które skłóciły środowisko, respektowanie norm zatrudnienia oraz wprowadzenie urlopu na poratowanie zdrowia".

W 2023 wybory u ratowników medycznych, w 2024 w Naczelnej Izbie Aptekarskiej

Przypomnijmy, że wybory odbyły się z trzyletnim poślizgiem (brak możliwości ich wcześniejszego przeprowadzenia tłumaczono pandemią COVID-19) a dotychczasowa prezes Izby Zofia Małas zrezygnowała z możliwości startu na drugą kadencję.

- Jestem zmęczona przedłużoną kadencją i bardzo chętnie przekażę pałeczkę następcy. Będę się cieszyć i gratulować każdemu, kto wygra - tłumaczyła kilka miesiecy temu Rynkowi Zdrowia Zofia Małas.

W ubiegłym roku nowe władze wybrano w Naczelnej Izbie Lekarskiej, Krajowej Izbie Fizjoterapeutów oraz Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych.

W tym roku czekają nas jeszcze pierwsze wybory do tworzonego właśnie samorządu ratowników. 19 maja w Ministerstwie Zdrowia zaplanowano inauguracyjne spotkanie powołanego przez Adama Niedzielskiego Komitetu Organizacyjnego Samorządu Ratowników Medycznych. 

Utworzenie izby ratowników reguluje przyjęta w ubiegłym roku ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, która wejdzie w życie 22 czerwca.

W styczniu 2024 zaplanowano natomiast wybory w Naczelnej Izbie Aptekarskiej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze