Pielęgniarki w opiece długoterminowej rzucają papierami. Trudna sytuacja w ratownictwie. NRPiP alarmuje

Autor: oprac. MP • Źródło: NIPiP/Rynek Zdrowia11 października 2022 15:00

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych alarmuje, że pielęgniarki pracujące w opiece długoterminowej składają wypowiedzenia z pracy. Trudna sytuacja jest też wśród pielęgniarek zatrudnionych w ratownictwie medycznym.

Pielęgniarki w opiece długoterminowej rzucają papierami. Trudna sytuacja w ratownictwie. NRPiP alarmuje
Pielęgniarki w opiece długoterminowej i ratowniczki składają wypowiedzenia. Sytuacja kryzysowa Fot. PTWP
  • - Możemy stanąć przed sytuacją, że nasi pacjenci, często niesamodzielni, niepełnosprawni, wymagający ciągłej opieki, pozostaną bez tej opieki - alarmuje Mariola Łodzińska
  • Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wskazuje, że pracodawcy przestali uznawać kwalifikacje pracowników i degradują ich do niższych grup płacowych, przez co pielęgniarki pracujące w opiece długoterminowej składają wypowiedzenia
  • Z podobnymi problemami związanymi z obowiązującymi od 1 lipca podwyżkami w ochronie zdrowia borykają się również pielęgniarki zatrudnione w ratownictwie medycznym

Opieka długoterminowa. Pielęgniarki składają wypowiedzenia

- Pielęgniarki pracujące w opiece długoterminowej, zatrudnione na umowach o pracę zaczynają składać wypowiedzenia i możemy stanąć przed sytuacją, że nasi pacjenci, często niesamodzielni, niepełnosprawni, wymagający ciągłej opieki, pozostaną bez tej opieki - alarmuje Mariola Łodzińska.

Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zwraca uwagę, że w wielu podmiotach leczniczych, po 1 lipca, kiedy weszła ustawa o najniższych wynagrodzeniach, pracodawcy przestali uznawać kwalifikacje personelu, choć jeszcze do 30 czerwca je uznawali.

- Dyrektorzy w różny sposób przydzielają te podwyżki. W jednych podmiotach kwalifikacje są uznawane, w innych nie, a pracownicy są degradowani do niższych grup płacowych - podkreśla.

"Nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej, jak możemy wyjść z tej trudnej sytuacji"

Jako koronny przykład wskazuje traktowanie pielęgniarek pracujących w państwowym ratownictwie medycznym gdzie, aby móc wykonywać swoją pracę, potrzebne są dodatkowe kursy kwalifikacyjne czy specjalizacje.

- Kwalifikacje są wymagane na stanowisku, a mimo tego, niejednokrotnie pielęgniarki są zaszeregowane do niższej grupy płacowej - tłumaczy Łodzińska.

Samorząd pielęgniarek i położnych liczył, że jakaś propozycja rozwiązania tych problemów ze strony Ministerstwa Zdrowia, NFZ czy AOTMiT padnie w trakcie ubiegłotygodniowego (4 października) posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia poświęconego postępom wdrażania ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

- Liczyliśmy na to, że otrzymamy jakiekolwiek informacje, co możemy zrobić w sytuacji panującego chaosu w podmiotach leczniczych, ale z przykrością muszę stwierdzić, że nic nowego się nie dowiedzieliśmy, nadal nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej, jak możemy wyjść z tej trudnej sytuacji - przyznaje Łodzińska.

Nowe pensje pielęgniarek od 1 lipca

Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, od 1 lipca pielęgniarki i położne zaszeregowane są do trzech grup płacowych, w zależności od kwalifikacji:

  • pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia - współczynnik 1,29 (grupa 2), wynagrodzenie 7 304,66 zł brutto;
  • pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim, pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją - współczynnik 1,02 (grupa 5), wynagrodzenie 5 775,78 zł brutto;
  • pielęgniarka, położna z wykształceniem na poziomie studiów pierwszego stopnia (licencjat) oraz pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik 0,94 (grupa 6), wynagrodzenie 5 322,78 zł brutto.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum