Pielęgniarki w Polsce zarabiają 3,7 tys. brutto. W Szwecji pięć razy więcej. "Gdzie są doceniane?"

Autor: JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia25 września 2021 06:00

Zarobki pielęgniarek znów są gorącym tematem w mediach społecznościowych. - W Polsce początkujące pielęgniarki zarabiają 3 772 zł brutto. W Szwecji 17 000 zł. Gdzie są bardziej doceniane? - takie pytanie padło na Twitterze i wywołało ożywioną dyskusję.

Pielęgniarki w Polsce zarabiają 3,7 tys. brutto. W Szwecji pięć razy więcej. "Gdzie są doceniane?"
  • Postulat płacowy jest jednym z kluczowych postulatów trwającego protestu medyków. Pielęgniarki regularnie zwracają uwagę na absurdy ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, która obowiązuje od 1 lipca 
  • Medycy, w tym pielęgniarki i położne z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, oczekują zresztą, że zostanie ona natychmiastowo zmieniona
  • Temat zarobków pielęgniarek ostatnio znów stał się przedmiotem gorącej dyskusji w mediach społecznościowych. - W Polsce początkujące pielęgniarki zarabiają 3 772 zł brutto. W Szwecji 17 000 zł. Gdzie są bardziej doceniane? - takie pytanie padło na Twitterze

Ile zarabia pielęgniarka w Polsce? Kokosów nie ma

Na fatalną siatkę płac wprowadzoną 1 lipca ustawą o minimalnych wynagrodzeniach pielęgniarki zwracają uwagę od wielu tygodni. W sprawie protestowały już w czerwcu, teraz po raz kolejny domagają się natychmiastowej korekty przepisów i nadal protestują teraz w ramach Białego Miasteczka.

W czym problem? Ustawa uzależnia pensje pielęgniarek i położnych od wykształcenia. Na niesprawiedliwość wprowadzonych regulacji zwracała uwagę na łamach Rynku Zdrowia Longina Kaczmarska, wiceszefowa OZZPiP na łamach Rynku Zdrowia.

- Coraz wyraźniej widać oburzenie środowiska na tę sytuację: młode pielęgniarki zatrudnione po studiach pielęgniarskich magisterskich, licencjacie mają według ustawy wyższą pensję od pielęgniarek, które 20-30 lat pracują w zawodzie i są profesjonalistkami z ogromnym doświadczeniem - opowiadała.

Gdzie pielęgniarki są bardziej doceniane?

Ostatnio temat zarobków pielęgniarek znów wypłynął przy okazji wpisu, jaki pojawił się w mediach społecznościowych. Porównano w nim zarobki pielęgniarek w Polsce i Szwecji. Różnica jest kolosalna, a także pokazuje, w jaki sposób traktowane są pracownice ochrony zdrowia w innym kraju.

- W Polsce początkujące pielęgniarki zarabiają 3 772 zł brutto. W Szwecji 17 000 zł. W Polsce pielęgniarki muszą płacić za poszerzanie kwalifikacji, w Szwecji mogą się dokształcać na koszt pracodawcy. Jak myślisz: gdzie pielęgniarki są bardziej doceniane? – czytamy we wpisie medyków z Łączy Nas Wiele.

Wpis skomentował m.in. Wojciech Szaraniec, szef Porozumienia Rezydentów i jeden z członków Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia.

- 17 zł na rękę za godzinę ciężkiej i odpowiedzialnej pracy to jak naplucie w twarz tym dzielonym ludziom. Kiedy w końcu medycy będą docenieni? Czy czekamy aż wszyscy porzucą zawód? - ostatnie pytanie lekarz skierował do ministra zdrowia. 

Czytaj: Pielęgniarki emerytki. To one utrzymują system. Jeśli odejdą do zamknięcia 272 szpitale 

Pokazała pasek z wypłaty pielęgniarki. "Tak świetnie zarabia polska pielęgniarka"

6500 zł miesięcznie dla pielęgniarki? Szefowa OZZPiP pokazała pasek wypłaty

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum