Pielęgniarki przekazały minister zdrowia pilne postulaty. Na liście pensje, kompetencje i problemy położnych
Uwzględnienie posiadanych kwalifikacji przy siatce płac, zwiększenie kompetencji, przywrócenie Departamentu Pielęgniarek i Położnych w strukturze Ministerstwa Zdrowia czy poprawa pogarszającej się perspektywy zawodu położnej. To pilne postulaty przekazane przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych nowej minister zdrowia Katarzynie Sójce.

- Nowa minister zdrowia Katarzyna Sójka spotkała się z samorządami zawodów medycznych - lekarzami, pielęgniarkami i położnymi, diagnostami laboratoryjnymi, fizjoterapeutami oraz farmaceutami
- Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska przekazała na ręce szefowej resortu zdrowia postulaty "wymagające podjęcia pilnych działań"
- Pielęgniarki oczekują m.in. uwzględnienie posiadanych kwalifikacji przy siatce płac, zwiększenia kompetencji czy przywrócenie Departamentu Pielęgniarek i Położnych w strukturze Ministerstwa Zdrowia
- NIPiP zwraca uwagę na pogarszającą się sytuację zawodu położnej, związaną ze zmniejszaniem się liczby miejsc zatrudniania
Pielęgniarki apelują do ministra zdrowia
W imieniu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska złożyła na ręce nowej minister zdrowia Katarzyny Sójki postulaty, które zdaniem samorządu pielęgniarek i położnych "wymagają podjęcia pilnych działań".
Na liście postulatów znalazły się:
- Kontynuacja działań w zakresie utrzymania praktyk zawodowych pielęgniarek i położnych w ramach działalności gospodarczej w systemie ochrony zdrowia, przede wszystkim w podstawowej opiece zdrowotnej, opiece długoterminowej i hospicyjnej. W ustawie z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej – wnioskujemy o wydłużenie terminów przejściowych do 31 grudnia 2030 r.
- Zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji czynnych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne. Wnosimy o pilne przyspieszenie prac w tym zakresie – ostatnia propozycja NRPiP została wysłana w dniu 31 marca 2023 r.
- Nowelizacja przepisów w zakresie określonych współczynników pracy dotyczących wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych z uwzględnieniem posiadanych kwalifikacji w ramach kształcenia podyplomowego oraz doświadczenia zawodowego.
- Określenie kompetencji zawodowych po ukończeniu poszczególnych rodzajów i dziedzin kształcenia podyplomowego, oraz wskazanie uprawnień do realizacji poszczególnych świadczeń zdrowotnych. Wnosimy o pilne przyspieszenie prac nad prawnym określeniem ww. kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych.
- Przywrócenie Departamentu Pielęgniarek i Położnych w strukturze organizacyjnej Ministerstwa Zdrowia.
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oczekuje zmian dot. położnych
Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych przedstawiła również najważniejsze priorytetowe zmiany na rzecz poprawy sytuacji zawodowej położnych, które "pozwolą zminimalizować pogarszające się perspektywy związane ze zmniejszaniem się liczby miejsc zatrudniania położnych":
- Wydłużenie sprawowania opieki przez położną nad kobietą i dzieckiem w okresie laktacji oraz umieszczenie porady laktacyjnej jako świadczenia odrębnie kontraktowanego przez położne.
- Rozszerzenie listy leków do samodzielnego ordynowania przez położną.
Utworzenie szkolenia specjalizacyjnego dla położnych w dziedzinie pielęgniarstwo ginekologiczno – onkologiczne. - Rozszerzenie kompetencji położnych po pierwszym stopniu kształcenia o udzielanie świadczeń profilaktycznych, rehabilitacyjnych i diagnostycznych z zakresu uro – ginekologii.
- Powołanie rozporządzeniem Ministra Zdrowia zespołu do opracowania standardu organizacyjnego opieki nad kobietą z chorobami ginekologicznymi.
- W umowach na realizację świadczeń gwarantowanych zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia uwzględnienie:
- zatrudnienie edukatora ds. laktacji- położnej w każdym oddziale roaming in
- zatrudnienie położnej w każdej poradni ginekologiczno-położniczej i wyodrębnienie jej świadczeń.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (12)