Pielęgniarki przejmą prowadzenie chorych na serce i z cukrzycą. NFZ zdradził plany
Resort zdrowia zapowiada znaczące zmiany dla pielęgniarek i położnych. Minister zdrowia mówi o większych kompetencjach w ordynowaniu leków, a dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w NFZ zdradza, jak będzie wyceniana porada pielęgniarska.

- Pielęgniarki i położne zyskają nowe kompetencje. Trwa wciąż dyskusja o wycenie porady pielęgniarskiej. O szczegółach mówiono podczas debaty "Kwalifikacje pielęgniarek i położnych a bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów"
- - Przypomnijmy, że pielęgniarki i położne mogą obecnie ordynować leki. To fundamentalna, kompletna zmiana i nowa odpowiedzialność. Mamy jak na razie startową listę substancji czynnych, ale trwają prace nad jej poszerzeniem - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski
- Natomiast o szczegółach wyceny porady pielęgniarskiej mówił zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia Maciej Karaszewski
- - Będzie to miało niebagatelne znaczenie dla przebiegu chorób przewlekłych u pacjentów kardiologicznych, diabetologicznych, pulmunologicznych i endokrynologicznych. W prowadzeniu tych pacjentów pielęgniarki przejmą wiodącą rolę - tłumaczył
Witamina D a demencja. Najnowsze ustalenia naukowców
Nowe kompetencje pielęgniarek i położnych
- Przypomnijmy, że pielęgniarki i położne mogą obecnie ordynować leki. To fundamentalna, kompletna zmiana i nowa odpowiedzialność. Mamy jak na razie startową listę substancji czynnych, ale trwają prace nad jej poszerzeniem. Druga rzecz to kwalifikowanie do szczepień. Dotyczy to już nie tylko Covid-19, ale też grypy - tłumaczył Adam Niedzielski w trakcie debaty zorganizowanej przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych.
Minister zdrowia podkreślał, że jego resort od lat podejmuje intensywne działania, by w większym stopniu wykorzystywać potencjał pielęgniarek i położnych w polskim systemie ochrony zdrowia.
- Temu wszystkiemu towarzyszą oczywiście różne dyskusje na temat finansów - dodawał, wskazując m.in. na kwestie wysokości tzw. stawki kapitacyjnej oraz tego, czy niektóre porady pielęgniarskie powinny być w niej zawarte, czy też dodatkowo wycenione, o co od lat toczy się dyskusja.
Porada pielęgniarska. W NFZ zdradzili, jakie zadania przejmą pielęgniarki
Uczestniczący w debacie Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia mówił natomiast o poradzie pielęgniarskiej. O tym, jak ją wyceniać mówi się od lat. Obecnie w ramach POZ jest to świadczenie gwarantowane, zawarte w stawce kapitacyjnej.
Jak powiedział Karaszewski, jeśli takie świadczenie miałoby być wyceniane w systemie fee-for-service, adekwatnie pomniejszona powinna zostać stawka kapitacyjna. Wycenione mają być natomiast świadczenia edukacyjne, realizowane przez pielęgniarki i położne.
- Będzie to miało niebagatelne znaczenie dla przebiegu chorób przewlekłych u pacjentów kardiologicznych, diabetologicznych, pulmunologicznych i endokrynologicznych. W prowadzeniu tych pacjentów pielęgniarki przejmą wiodącą rolę. Lekarz będzie ich widywał być może raz w roku na poradzie kompleksowej, a pielęgniarki będą ich prowadziły przez cały rok - tłumaczył.
- W planach mamy jeszcze wdrożenie trzech kolejnych wizyt płaconych fee-for-service. Będą to: leczenie ran przewlekłych, porady stomijne i urologiczne oraz transition care, czyli porady dla pacjentów wypisanych ze szpitala, którzy teraz trafiają w próżnię i nie są objęci natychmiastową opieką poszpitalną - wyjaśniał Maciej Karaszewski.
- Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji cały czas przelicza, na ile porada pielęgniarska powinna być wyceniona. Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to często chodzi o pieniądze i to jest pewien z tych czynników. Przygotowaliśmy projekt Ministerstwu Zdrowia, jak ta porada powinna wyglądać i mam nadzieję, że lada moment ona wejdzie w życie - komentowała Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (68)