Pielęgniarki przejmą prowadzenie chorych na serce i z cukrzycą. NFZ zdradził plany

Autor: Mariusz Polak • Źródło: NIPiP/PAP/Rynek Zdrowia12 grudnia 2022 16:00

Resort zdrowia zapowiada znaczące zmiany dla pielęgniarek i położnych. Minister zdrowia mówi o większych kompetencjach w ordynowaniu leków, a dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w NFZ zdradza, jak będzie wyceniana porada pielęgniarska.

Pielęgniarki przejmą prowadzenie chorych na serce i z cukrzycą. NFZ zdradził plany
Resort zdrowia zapowiada znaczące zmiany dla pielęgniarek i położnych Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
 • Pielęgniarki i położne zyskają nowe kompetencje. Trwa wciąż dyskusja o wycenie porady pielęgniarskiej. O szczegółach mówiono podczas debaty  "Kwalifikacje pielęgniarek i położnych a bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów"
 • - Przypomnijmy, że pielęgniarki i położne mogą obecnie ordynować leki. To fundamentalna, kompletna zmiana i nowa odpowiedzialność. Mamy jak na razie startową listę substancji czynnych, ale trwają prace nad jej poszerzeniem - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski
 • Natomiast o szczegółach wyceny porady pielęgniarskiej mówił  zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia Maciej Karaszewski
 • - Będzie to miało niebagatelne znaczenie dla przebiegu chorób przewlekłych u pacjentów kardiologicznych, diabetologicznych, pulmunologicznych i endokrynologicznych. W prowadzeniu tych pacjentów pielęgniarki przejmą wiodącą rolę - tłumaczył

Nowe kompetencje pielęgniarek i położnych

- Przypomnijmy, że pielęgniarki i położne mogą obecnie ordynować leki. To fundamentalna, kompletna zmiana i nowa odpowiedzialność. Mamy jak na razie startową listę substancji czynnych, ale trwają prace nad jej poszerzeniem. Druga rzecz to kwalifikowanie do szczepień. Dotyczy to już nie tylko Covid-19, ale też grypy - tłumaczył Adam Niedzielski w trakcie debaty zorganizowanej przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych. 

Minister zdrowia podkreślał, że jego resort od lat podejmuje intensywne działania, by w większym stopniu wykorzystywać potencjał pielęgniarek i położnych w polskim systemie ochrony zdrowia.

- Temu wszystkiemu towarzyszą oczywiście różne dyskusje na temat finansów - dodawał, wskazując m.in. na kwestie wysokości tzw. stawki kapitacyjnej oraz tego, czy niektóre porady pielęgniarskie powinny być w niej zawarte, czy też dodatkowo wycenione, o co od lat toczy się dyskusja. 

Porada pielęgniarska. W NFZ zdradzili, jakie zadania przejmą pielęgniarki

Uczestniczący w debacie Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia mówił natomiast o poradzie pielęgniarskiej. O tym, jak ją wyceniać mówi się od lat. Obecnie w ramach POZ jest to świadczenie gwarantowane, zawarte w stawce kapitacyjnej.

Jak powiedział Karaszewski, jeśli takie świadczenie miałoby być wyceniane w systemie fee-for-service, adekwatnie pomniejszona powinna zostać stawka kapitacyjna. Wycenione mają być natomiast świadczenia edukacyjne, realizowane przez pielęgniarki i położne.

- Będzie to miało niebagatelne znaczenie dla przebiegu chorób przewlekłych u pacjentów kardiologicznych, diabetologicznych, pulmunologicznych i endokrynologicznych. W prowadzeniu tych pacjentów pielęgniarki przejmą wiodącą rolę. Lekarz będzie ich widywał być może raz w roku na poradzie kompleksowej, a pielęgniarki będą ich prowadziły przez cały rok - tłumaczył.

- W planach mamy jeszcze wdrożenie trzech kolejnych wizyt płaconych fee-for-service. Będą to: leczenie ran przewlekłych, porady stomijne i urologiczne oraz transition care, czyli porady dla pacjentów wypisanych ze szpitala, którzy teraz trafiają w próżnię i nie są objęci natychmiastową opieką poszpitalną - wyjaśniał Maciej Karaszewski.

- Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji cały czas przelicza, na ile porada pielęgniarska powinna być wyceniona. Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to często chodzi o pieniądze i to jest pewien z tych czynników. Przygotowaliśmy projekt Ministerstwu Zdrowia, jak ta porada powinna wyglądać i mam nadzieję, że lada moment ona wejdzie w życie - komentowała Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze