×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Pielęgniarki protestowały przeciwko degradacji. Szpital odpowiada: średnio 2 tys. zł podwyżki

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia22 lutego 2023 10:17

Około 1000 osób z całej Polski wzięło udział 21 lutego w manifestacji pielęgniarek i położnych w Tarnowie. Pracownicy tamtejszego szpitala im. Św. Łukasza protestują przeciwko degradowaniu w tabeli płac. Dyrekcja placówki wydała oświadczenie: na przestrzeni dwóch lat pielęgniarki i położne we wszystkich grupach w naszym szpitalu otrzymały średnio 2 tys. zł wzrostu wynagrodzenia zasadniczego.

 • 21 lutego pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie zorganizowały manifestację
 • - Sprzeciwiamy się degradacji, dyskryminacji i omijaniu ustawy o najniższych wynagrodzeniach - mówiła Agata Kaczmarczyk, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Małopolsce
 • W manifestacji udział wzięło około 1000 osób z całej Polski. - Protest pod szpitalami w Tarnowie jest protestem na rzecz zmiany ustawy o najniższych wynagrodzeniach. Takie konflikty i podziały nikomu nie służą oprócz władzy - mówiła Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP
 • - Szpital nie obniżył i nie zamierza obniżyć dotychczas przyznanego wynagrodzenia  pielęgniarek i położnych, wręcz wychodzi z propozycją kolejnych podwyżek wynagrodzenia - odpowiada dyrekcja placówki
 • O tym ile powinny "ważyć" wynagrodzenia w systemie ochrony zdrowia będziemy rozmawiać podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który 9-10 marca 2023 zaplanowano w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. REJESTRACJA

Protest pielęgniarek w Tarnowie. Oświadczenie szpitala

- Na przestrzeni ostatnich dwóch lat pielęgniarki i położne we wszystkich grupach w naszym szpitalu otrzymały średnio 2 tys. zł wzrostu wynagrodzenia zasadniczego - tłumaczy dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie w przesłanym oświadczeniu.

Podkreśla, iż "szpital nie obniżył i nie zamierza obniżyć dotychczas przyznanego wynagrodzenia ww. grupie pielęgniarek i położnych, wręcz wychodzi z propozycją kolejnych podwyżek wynagrodzenia".

- 13 lutego br. Dyrektor Szpitala przedstawiła Związkowi Zawodowemu Pielęgniarek i Położnych kolejną już - trzecią - propozycję podwyżek, tym razem dla wszystkich pielęgniarek i położnych z wszystkich grup, z uwzględnieniem przepisów Kodeksu Pracy mówiących o tym, że pracownicy
mają prawo do porównywalnego wynagrodzenia za pracę o porównywalnej wartości, porównywalnej odpowiedzialności i porównywalnego wysiłku - wskazuje dyrekcja placówki.

- W tym momencie propozycja dla zainteresowanej grupy przekroczyła kwotę 500 zł dając kwotę 6 280 zł wynagrodzenia zasadniczego, do której dolicza się wysługę lat, premię, dyżury i inne dodatki - dodaje.

Źródło: Szpital Wojewódzki w Tarnowie
Źródło: Szpital Wojewódzki w Tarnowie

Jak wyjaśnia placówka, dyrekcja zgodziła się na propozycję Związków Zawodowych Pielęgniarek i Położnych ze spotkania w dniu 13 lutego 2023 r., aby powyższe kwoty wzrostu wynagrodzenia zasadniczego obowiązywały od dnia 1 lipca 2022 r.

"Trwają rozmowy w celu zawarcia porozumienia"

- Pragniemy wyjaśnić, iż od 1 lipca 2022 roku w zainteresowanej grupie pielęgniarek i położnych (140 osób) wynagrodzenie zasadnicze wzrosło o 297,78 zł i uwzględniając propozycję podwyżki z 13 lutego br. w kwocie 504,22 zł, wzrost wynagrodzenia zasadniczego w tej grupie pielęgniarek i położnych wyniósłby łącznie 802 zł - czytamy w oświadczeniu.

- Co daje wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 6 280 zł. I może osiągnąć kwotę wynagrodzenia brutto 12 425 zł (w tym wysługa lat, premię, dodatki za pracę w nocy i święta i inne dodatki) - wyliczono.

Szpital podaje, że w przypadku drugiej grupy zaszeregowania pielęgniarek i położnych analogicznie byłoby to łącznie 1 694 zł podwyżki, "co daje wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 5 880 zł i razem z dodatkami może osiągnąć kwotę 11 600 zł brutto".

W przypadku trzeciej - łącznie 1 677 zł podwyżki, wynagrodzenie 5 450 zł, co razem z dodatkami może wynieść 10 780 zł brutto.

- Warto przypomnieć, że przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych w styczniu 2023 roku wyniosło 6883,96 zł brutto. Niektóre pielęgniarki i położne osiągają dwa razy średnią krajowa za 160 wypracowanych godzin pracy. A najmniej zarabiające pielęgniarki i położne osiągają 1,5 średniej krajowej za 160 wypracowanych godzin pracy - wylicza placówka.

- Celem Szpitala nie jest rozwiązanie umów o pracę z żadną z osób objętych zamiarem dokonania wypowiedzeń zmieniających, a jego działanie ma na celu utrzymanie dotychczasowej liczby miejsc pracy. Trwają rozmowy w celu zawarcia porozumienia zarówno grupowe jak i indywidualne z
personelem pielęgniarek i położnych - podkreśla dyrekcja.

"Dziś w Tarnowie, jutro w Sejmie. Niech się premier wreszcie przejmie"

W trakcie wtorkowego protestu pielęgniarki zaniosły list do dyrekcji. Zwróciły się w nim do zawiadującej placówką Anny Czech, posłanki ubiegłej kadencji Sejmu, o bezwarunkowe uznanie wykształcenia i ustalenia zgodnie z tym wynagrodzenia zasadniczego, wypłacenie zaległego wynagrodzenia, wycofanie się z zamiaru wypowiedzeń zmieniających warunki pracy i płacy 140 pielęgniarek oraz wyeliminowanie kominów płacowych.

- Nic nie uzasadnia zdegradowania pielęgniarek i położnych. Próba obejścia przepisów o wynagrodzeniach nie ma akceptacji pracowników i związków zawodowych. Szpital ma wystarczającą ilość pieniędzy na realizowanie zapisów ustawy - odczytywała list Agata Kaczmarczyk, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Małopolsce.

- Należy oczekiwać, że pani jako dyrektor, a jednocześnie jako czynny polityk należący do partii rządzącej, uporządkuje sytuację - podkreślała.

- Protest pod szpitalami w Tarnowie jest protestem na rzecz zmiany ustawy o najniższych wynagrodzeniach. Nasz związek nigdy nie dał zielonego światła tej ustawie. Ten protest to protest pielęgniarek i położnych z piątej i szóstej grupy i z drugiej grupy zaszeregowania - mówiła Krystyna Ptok, szefowa OZZPiP.

- Jesteśmy tutaj po to, żeby ustawa została zmieniona. Zjazd Krajowy naszych delegatów zobowiązał Zarząd Krajowy, wszystkie przewodniczące i przewodniczących w regionach do tego, żebyśmy szli w kierunku nowelizacji tej ustawy, która spowodowała wyłącznie podziały, związane ze zróżnicowaniem wynagrodzeń. Takie konflikty i podziały nikomu nie służą oprócz władzy - tłumaczła.

- Dziś w Tarnowie, jutro w Sejmie. Niech się premier wreszcie przejmie - skandowały pielęgniarki w trakcie manifestacji.

Ile zarabiają pielęgniarki i położne? Od 1 lipca podwyżki w ochronie zdrowia

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2022 roku, zgodnie z uchwaloną wówczas nowelizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia pielęgniarki i położne zakwalifikowano do trzech grup w tabeli płac, w zależności od wymaganych kwalifikacji na danym stanowisku:

 • I grupa: pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją - 7 304,66 zł brutto (podwyżka z 5 477,52 zł),
 • II grupa: pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją - 5 775,78 zł brutto (z 4 185,65 zł),
 • III grupa: pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty - 5 322,78 zł brutto (z 3 772,25 zł).

Ustawa ta zakłada także rewaloryzację wynagrodzeń, która nastąpi 1 lipca 2023 roku. Wówczas szacowane przez Ministerstwo Zdrowia minimalne zarobki pielęgniarek i położnych wyniosą:

 • magister pielęgniarstwa (położna) - 8186,53 zł brutto - wzrost o 881,87 zł,
 • pielęgniarka, położna z wymaganym wykształceniem magisterskim bez specjalizacji; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia pierwszego stopnia) i specjalizacją; pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem i specjalizacją - 6473,07 zł brutto - wzrost o 697,29 zł,
 • pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; pielęgniarka, albo położna z wymaganym średnim wykształceniem bez specjalizacji - 5965,38 zł brutto - wzrost o 642,60 zł.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze