Pielęgniarki poskarżą się na rząd do NIK. Będą też „czarne listy polityków” w okręgach wyborczych

Autorzy: JPP; JKB • Źródło: Rynek Zdrowia19 czerwca 2021 04:11

Pielęgniarki złożą do NIK zawiadomienie o "zagrożeniu zdrowotnego bezpieczeństwa państwa i zdrowia Polek i Polaków przez rząd RP". Zapowiadają też „czarne listy polityków” w ich okręgach wyborczych

Pielęgniarki poskarżą się na rząd do NIK. Będą też „czarne listy polityków” w okręgach wyborczych
Briefing prasowy po posiedzeniu OZZPiP
  • 18 czerwca odbyło się nadzwyczajne posiedzenie zarządu OZZPiP, na którym pielęgniarki omawiały dalsze działania „w walce o godne warunki pracy i płac”
  • Posiedzenie było reakcją na odrzucenie przez Sejm korzystnych dla środowiska senackich poprawek do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu
  • Pielęgniarki zapowiadają kolejne działania, w tym złożenie zawiadomienia do NIK. – O zagrożeniu zdrowotnego bezpieczeństwa państwa i zdrowia Polek i Polaków przez rząd RP – powiedziała Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych

W piątek, 18 czerwca, odbyło się nadzwyczajne posiedzenie zarządu OZZPiP, na którym pielęgniarki omawiały dalsze działania „w walce o godne warunki pracy i płac”. Spotkanie było reakcją na odrzucenie przez Sejm (15 czerwca) korzystnych dla środowiska senackich poprawek do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.

Pielęgniarki o dalszych protestach. Będzie zawiadomienie do NIK i "czarne listy polityków"

Zaraz po posiedzeniu przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych spotkały się z dziennikarzami na krótkim briefingu prasowym.

Jak przyznała Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP informacje o dalszych protestach pielęgniarki i położne otrzymają „kanałami związkowymi”. - Bo to są informacje, których nie możemy szerzej przekazywać opinii publicznej – zastrzegła.

Szerzej nakreśliła natomiast plan pozostałych działań, jakie ma zamiar podjąć związek.

- Kluczowe jest zobowiązanie mnie przez zarząd krajowy do złożenia zawiadomienia do Najwyższej Izby Kontroli o zagrożeniu zdrowotnego bezpieczeństwa państwa i zdrowia Polek i Polaków przez rząd RP. Kolejną sprawą jest nasza troska o nasze koleżanki pielęgniarki, kolegów pielęgniarzy i położnych, dlatego idziemy pod hasłem: „Nie dla szkoleń wakacyjnych ministra zdrowia. Rząd nie zadbał o was, zadbajcie o siebie” – wymieniła przewodnicząca.

Czytaj więcej: Ile zarabiają pielęgniarki w Polsce? Będziecie w szoku RAPORT

"Będziemy aż do wyborów przypominać, którzy posłowie głosowali przeciwko"

Dodatkowo pielęgniarki mają zamiar wystawić w okręgach wyborczych tzw. czarne listy polityków

- Będziemy wystawiać we wszystkich okręgach wyborczych tzw. czarne listy polityków, którzy zagłosowali przeciwko pielęgniarkom i myślę, że to zaboli. To będzie akcja cykliczna. Będziemy konsekwentnie aż do wyborów przypominać, którzy posłowie głosowali przeciwko – zapowiedziała Borchulska.

Pielęgniarki odniosły się również do szansy na porozumienie z rządem. -  Minister zdrowia zaprosił dzisiaj Dorotę Gardias na spotkanie. Tak jak powiedziałam, środowisko medyczne zastanawia się nad pewnym rozwiązaniem, o którym na pewno państwo zostaniecie poinformowani – dodała Ptok.

Czytaj więcej: Krystyna Ptok o kolejnych protestach pielęgniarek. "Teraz będą działania radykalne"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum