Pielęgniarki odwiedziły ministra zdrowia: mały krok do przodu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2015 20:02

Pielęgniarki spotkały się z kierownictwem resortu zdrowia. Resort kolejny raz zapowiedział poprawę zarobków pielęgniarek i położnych oraz określanie w kontraktach kwalifikacji i minimalnej obsady pielęgniarek.

Pielęgniarki odwiedziły ministra zdrowia: mały krok do przodu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapewnił, że resort dostrzega zarówno konieczność poprawy warunków pracy pielęgniarek i położnych, jak i podwyższenia ich uposażenia.

Jest projekt rozporządzenia ws. kwalifikacji i obsady
- Nasze prace zmierzają ku temu, żeby stworzyć odpowiednie produkty w NFZ, które pozwolą pielęgniarkom i położnym poprawić zarobki w przyszłym roku - powiedział szef resortu zdrowia.

Poinformował, że powołane zostaną dwie grupy robocze, które opracują szczegółowe ustalenia dotyczące zarówno kwestii finansowych, jak i organizacji pracy. W skład grup roboczych wejdą przedstawiciele resortu zdrowia, OZZPiP oraz NRPiP.

- Chcielibyśmy pierwsze efekty tych prac osiągnąć we wrześniu tego roku - dodał Arłukowicz.

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski zapewnił, że resort ma już przygotowany projekt rozporządzenia koszykowego z zakresu lecznictwa szpitalnego, który określa kwalifikacje i minimalną liczbę pielęgniarek.

- Oczekujemy, że w ciągu kilku tygodni zostanie on przez kierownictwo MZ przyjęty, jeżeli oczywiście środowisko zaakceptuje nasze propozycje, bądź uzgodnimy inne, które będą wynikały z racjonalnych argumentów obu stron - wyjaśnił.

Pielęgniarki: czekamy na konktetne propozycje
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych pozytywnie oceniły wtorkowe spotkanie.

- Zrobiliśmy maleńki krok do przodu. Czekamy na propozycje ministra, tym razem już konkretne - powiedziała prezes NRPiP Grażyna Rogala-Pawelczyk.

Przewodnicząca OZZPiP Lucyna Dargiewicz podkreśliła, że wola rozwiązania problemu jest widoczna po obu stronach. Jak dodała, podczas spotkania padły ogólne propozycje, do których związek się odniesie.

Środowisko pielęgniarskie od dłuższego czasu domaga się zmian w systemie ochrony zdrowia, głównie dotyczących kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielanych przez pielęgniarki i położne.

Propozycje takich zmian resort zaprezentował pod koniec kwietnia br., a następnie ponowił w piśmie skierowanym do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Ministerstwo zaproponowało m.in. określanie w kontraktach minimalnej obsady pielęgniarek i ich kwalifikacji. Zapowiedziano również stworzenie specjalnych mechanizmów finansowania pracy pielęgniarek i tym samym częściowe uniezależnienie ich wynagrodzeń od pensji etatowych.

Minister Arłukowicz informował wówczas, że nowe kontrakty podpisywane przez szpitale z NFZ mogą obowiązywać dopiero od lipca przyszłego roku.

NRPiP w piśmie wystosowanym do MZ napisała, że oczekuje sprecyzowania propozycji resortu "poprzez przedstawienie propozycji brzmienia konkretnych przepisów właściwych aktów prawnych oraz terminów wdrożenia tych przepisów w życie, a także uszczegółowienia zasad finansowania proponowanych rozwiązań, tak by środki finansowe faktycznie trafiły do pielęgniarek i położnych realizujących określone zadania".

Pytania o pieniądze
Pielęgniarki z OZZPiP zwróciły m.in. uwagę, że ministerstwo nie określiło, w jaki sposób zamierza zapewnić środki finansowe na realizację zadań pielęgniarskich. Nie wskazano również, kto będzie kontraktował ich realizację.

Zdaniem pielęgniarek określenie minimalnej liczby etatów przeliczeniowych powinno obejmować wszystkie zakresy kontraktowania świadczeń gwarantowanych, a nie jedynie lecznictwa szpitalnego, jak jest to w propozycji MZ.

OZZPiP zapowiedział, że jeśli resort nie wprowadzi konkretnych zmian w przepisach, wówczas od września tego roku będą ogłaszane akcje strajkowe. Pielęgniarki oczekują również, że postulowane zmiany wejdą w życie jak najszybciej.

Pielęgniarki przywołują statystyki z których wynika, że w Polsce przypada 5,2 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, podczas gdy np. w Szwajcarii - 16, w Dani - 15, a w Czechach i Słowenii - 8.

Zdecydowana większość pielęgniarek w Polsce jest pomiędzy 41. a 65. rokiem życia. Średnia wieku w tej grupie zawodowej to obecnie 48 lat. Zdaniem NRPiP już za niespełna pięć lat Polacy mogą zostać pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej.
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze