Pielęgniarki nie składają broni: "Jedno życie - jeden etat’’. Ptok: będzie druga fala protestów i strajków

Autor: oprac. KG • Źródło: Rynek Zdrowia23 czerwca 2021 02:15

Pielęgniarki nie składają broni. Do koleżanek i kolegów apelują: "Jedno życie - jeden etat’’. Kolejne protesty? - Przygotowujemy drugą falę strajków i protestów - zapowiada Ptok.

Pielęgniarki nie składają broni: "Jedno życie - jeden etat’’. Ptok: będzie druga fala protestów i strajków
Pielęgniarki zapowiadają dalsze protesty/Fot. PTWP
  • Pielęgniarki i położne są zmuszone kontynuować walkę o poprawę warunków ich pracy i płac
  • Na nadzwyczajnym posiedzeniu Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zatwierdziły plan najbliższych działań
  • Struktury OZZPiP kontynuują procedurę sporów zbiorowych, przygotowujemy drugą falę strajków i protestów, a 1 lipca rozpoczną się kampanie

W ubiegłym tygodniu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Głównym tematem było zatwierdzenie dalszych działań protestacyjnych i strajkowych w walce o godne warunki pracy i płac pielęgniarek i położnych.

Krystyna Ptok: Przygotowujemy drugą falę strajków i protestów

Krystyna Ptok, przewodnicząca Związku poinformowała o najbliższych działaniach OZZPiP. Podała, że Zarząd Krajowy OZZPiP zobowiązał przewodniczącą Związku do skierowania zawiadomienia do Najwyższej Izby Kontroli w sprawie sprowadzenia przez władze RP zagrożenia bezpieczeństwa życia i zdrowia Polek i Polaków.

- Struktury OZZPiP kontynuują również procedurę sporów zbiorowych. Przygotowujemy drugą falę strajków i protestów - poinformowała w komunikacie Ptok. 

Przeanalizowano też przebieg I fali akcji strajkowej i akcji protestacyjnej z 7 czerwca oraz przygotowano harmonogram działań przyspieszających spory zbiorowe w pozostałych placówkach objętych działaniem OZZPiP.

CZYTAJ KONIECZNIE: Pielęgniarki pokazały paski z wypłat. Niektóre kwoty szokują: 2,5 tys. zł "na rękę"

Powstaną czarne listy posłów

Ponadto OZZPiP przewiduje powstanie tzw. czarnych list posłów, którzy 15 czerwca 2021 roku odrzucili poprawki Senatu do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Dodatkowo już od 1 lipca na terenie całego kraju mają rozpocząć się kampanie informacyjne: ‘’Zadbaj o własne zdrowie! Rząd tego nie zrobił’’, ‘’Jedno życie - jeden etat’’ oraz ‘’Nie dla szkoleń w wakacje! My też mamy rodziny i pracowaliśmy ciężko przez cały rok pandemii’’.

Nie ma godnych wynagrodzeń - nie ma medyków - nie ma leczenia! - podkreśliła szefowa OZZPiP Krystyna Ptok.

Czytaj więcej: Ile zarabiają pielęgniarki w Polsce? Powstał raport o zarobkach pielęgniarek i położnych

Przed pielęgniarkami kolejne bitwy o płace

15 czerwca odbyło się ostateczne głosowanie posłów nad nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Poprawki Senatu do ustawy  - w tym kluczowa poprawka nr 3 zakładająca wyższe współczynniki wyliczania wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia - zostały odrzucone.

Pielęgniarki podkreślały, że tym samym 232 parlamentarzystów nie przeszło ‘’testu wiarygodności polityka’’. Zdaniem pielęgniarek i położnych z OZZPiP, przegrana bitwa nie oznacza jednak przegranej wojny. Stąd plan kolejnych działań protestacyjnych i strajkowych w walce o godne warunki pracy i płac.

 Czytaj także:

Wynagrodzenia medyków. Eksperci szczerze o zarobkach lekarzy, pielęgniarek i diagnostów

SOR we Wrocławiu zamknięty. Przed takim scenariuszem ostrzegali eksperci: "Nie ma medyków, nie ma leczenia"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum